Seria LEGO® Castle (Zamek) – dołącz do rycerskiego stanu

Chociaż seria LEGO® "Zamek" swoje największe triumfy święciła głównie w latach 80. i 90., to już na stałe wpisała się do historii jako jedna z najpopularniejszych serii – to motyw, który dla wielu konstruktorów nadal jest bardzo ważną częścią świata klocków LEGO®.

Chociaż już od kilku dobrych lat nie ma nowych kompletów LEGO® Castle (i ich pełnowymiarowy powrót wydaje się mało prawdopodobny), jest to jeden z prawdziwych, klockowych klasyków. Cenione są zwłaszcza starsze zestawy, wydawane do roku 2000.

Pudełko zestawu LEGO® 6090 - zamek króla Lwa z serii Castle
Zamek 6090 z 1995 roku / © noweklocki.pl

Skoro już o historii mowa, warto wspomnieć iż pierwszy zestaw z serii Castle pojawił się w 1978 roku i przedstawiał charakterystyczny zamek wykonany w całości z żółtych elementów (nr 375). Seria na dobre wystartowała jednak kilka lat później – w roku 1984 premierę miało 10 zestawów i pojawiły się kluczowe dla historii serii "frakcje" rycerskie, które zmieniały się z biegiem czasu.

O czym była seria LEGO® Castle i dlaczego stała się tak popularna?

Seria koncentrowała się na przedstawieniu średniowiecznego życia, gdzie główną rolę odgrywali rycerze walczący dla swojego króla. Większość zestawów odzwierciedlała klasyczny, europejski styl średniowieczny, jednak z biegiem lat pojawiały się odmiany w postaci inspiracji innymi kulturami (np. japońskimi samurajami, których znajdziemy w podkategorii Ninja) i elementami fantasy (wykorzystywane w podkategorii Fright Knights czy Fantasy Era).

Patrząc wstecz, można pokusić się o stwierdzenie iż seria Castle może zawdzięczać swój sukces interesującej tematyce, wspomnianym wcześniej rywalizującym ze sobą grupom rycerzy, a także świetnym konstrukcjom, z których największe pożądanie i podziw budziły oczywiście zamki.

Lista zestawów LEGO® Zamek

W ramach serii Castle jest 13 podkategorii widocznych poniżej, uporządkowanych chronologicznie (lata 1984-2014):