LEGO Minifigures seria 5 o numerze katalogowym 8805 to jedna z tych kolekcji, które fani klocków wspominają najlepiej. Premiera odbyła się w 2011 roku i od razu przyciągnęła uwagę dzieciaków oraz dorosłych pasjonatów, czyli AFOL-i. Ta edycja rzuca na kolana różnorodnością, bo znajdziesz tu motywy historyczne, sportowe i scenki z życia codziennego. W odróżnieniu od wielu nowszych wydań, w zestawie 8805 nie znajdziesz żadnych „fillerów.” Projektanci dopieścili każdą z 16 figurek, przez co cała kolekcja jest dzisiaj rozchwytywana na rynku wtórnym. Każdą postać pakowano w niebieską saszetkę typu blind bag, a w środku znajdowały się unikalne akcesoria, karta i czarna podstawka.
Kompletne zestawienie 16 postaci i ich wyposażenia
Sercem każdej serii są jej bohaterowie. W piątej edycji znajdziesz dokładnie 16 postaci, które pozwolą ci budować najróżniejsze scenariusze. Zobacz pełną listę figurek i ich atrybutów:
- absolwent (graduate) – nosi elegancką togę i dumnie ściska dyplom ukończenia studiów,
- gladiator – ma na sobie historyczny hełm typu murmillo, krótki miecz oraz tarczę,
- gwardzista (royal guard) – klasyczny żołnierz z karabinem, który wygląda, jakby właśnie zszedł z posterunku pod pałacem Buckingham,
- eskimos lub wędkarz lodowy (ice fisherman) – gość w grubym kapturze z wędką i rybą w zestawie,
- kobieta jaskiniowiec (cave woman) – ubrana w drapieżny strój, a w ręku trzyma masywną maczugę,
- człowiek jaszczurka (lizard man) – jedna z najbardziej rozpoznawalnych figurek, ma maskę dinozaura i doczepiany ogon,
- opiekun zwierząt (zookeeper) – postać z bananem i małym szympansem, idealna do makiet zoo,
- drwal (lumberjack) – brodacz w koszuli w kratę z toporem, w katalogach występuje pod kodem col05-8,
- mały clown (small clown) – zabawna postać z kolorowym tortem, który służy do robienia kawałów,
- instruktorka fitness (fitness instructor) – jaskrawy strój sportowy i boombox na ramieniu,
- detektyw (detective) – postać w stylu Sherlocka Holmesa z charakterystyczną lupą,
- zły krasnolud (evil dwarf) – wojownik z brodą, hełmem, tarczą i potężnym toporem,
- bokser (boxer) – zawodnik w niebieskich rękawicach i kasku ochronnym,
- egipska królowa (egyptian queen) – postać stylizowana na Kleopatrę, której towarzyszy kobra,
- gangster – elegancki cwaniak z pistoletem i futerałem na gitarę, gdzie chowa broń,
- snowboardzista (snowboarder guy) – sportowiec z nowoczesną deską.
Jak rozpoznać zawartość niebieskiej saszetki bez jej otwierania?
Skoro seria 5 to tzw. ślepe opakowania, musisz trochę pokombinować, żeby dowiedzieć się, co jest w środku przed rozcięciem folii. Jedną z technicznych metod jest analiza bump codes, czyli małych kropek na dolnym zgrzewie saszetki. W seriach 3 i 4 działało to nieźle, ale przy piątce sprawa się skomplikowała przez kody regionalne. Na opakowaniach trafisz na oznaczenia typu 203B8 w oficjalnych sklepach LEGO albo 105B8 w dużych sieciach handlowych. Pamiętaj jednak, że kropki bywają zdradliwe i różnią się zależnie od fabryki, w której powstała dana partia.
Dużo skuteczniejsza okazuje się metoda na macanta. Po prostu wyczuwasz kształty akcesoriów przez folię. Niektóre ludziki z serii 8805 rozpoznasz w ten sposób błyskawicznie. Snowboardzista ma dużą, płaską i sztywną deskę, której nie pomylisz z niczym innym. Detektywa zdradzi okrągła lupa z rączką, a instruktorkę fitness kanciasty boombox. Najwięcej zachodu jest przy małych elementach, ale jeśli masz wprawę, bez problemu wyczujesz ogon człowieka jaszczurki czy małpkę opiekuna zoo.
Skuteczność metod identyfikacji i pewność zakupu
Podczas polowania na figurki z serii 5 najlepiej zestawić ze sobą różne techniki, żeby nie trafić na duble. Nowe serie przeszły na kartoniki, ale edycja z 2011 roku to wciąż klasyczna folia, co daje ci spore pole do popisu. Zobacz, jak wypadają poszczególne metody:
- dotyk akcesoriów – skuteczność jest tutaj bardzo wysoka. To najpewniejszy sposób, o ile masz chwilę cierpliwości. Szukaj unikalnych detali, jak wąż królowej czy futerał gangstera,
- bump codes (kropki) – skuteczność oceniam jako średnią. Kody zależą od regionu i serii produkcyjnej, więc traktuj to raczej jako podpowiedź,
- waga jubilerska – skuteczność jest niska. Różnice w wadze są minimalne i często wynikają z błędu pomiarowego lub grubości instrukcji,
- skanowanie kodów – skuteczność zerowa, bo w serii 5 nie było jeszcze kodów QR do szybkiego sprawdzania telefonem.
Ciekawostką jest, że figurki z serii 8805 trzymają wysoki poziom i rzadko trafiają się w nich błędy produkcyjne. Dostajesz jakość, jakiej oczekujesz od duńskiej marki.
Skarby ukryte w niebieskich opakowaniach
Seria 5 to prawdziwy popis wyobraźni projektantów. W szesnastu saszetkach zmieścili kawał historii i współczesnych pasji. Od antycznego gladiatora, przez mrocznego krasnoluda, aż po neonową instruktorkę fitness – każdy ludzik to osobna opowieść. Mimo że od premiery minęło sporo czasu, te figurki wciąż cieszą oko, a ich unikalne akcesoria świetnie uzupełniają zbiory. Niezależnie od tego, czy liczysz kropki, czy ufasz swoim palcom, skompletowanie całej szesnastki daje masę satysfakcji. To klasyka, która udowadnia, że wielka przygoda mieści się w małej saszetce.