LEGO® Western seria rodem z Dzikiego Zachodu

Napad bandytów na fort z serii LEGO Western
Efektowna "westernowa" scena / ©1996 LEGO Group

Chociaż zestawy LEGO® Western w sprzedaży były tylko trzy lata (zaznaczmy że bardzo dawno temu – w latach 1996-1998), seria do dziś cieszy się dużą popularnością. Zestawy bazujące na klimatach westernu są oceniane jako świetne konstrukcje, zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym.

W ramach serii LEGO® Western wydano formalnie 20 zestawów (w praktyce mniej – niektóre to reedycje), z czego wyróżnia się ten z numerem 6769 – Fort Legoredo (w polskiej wersji Fort Avalon), który stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zestawów LEGO® z lat 90.

 • Historia serii LEGO® Western

  Zestawy LEGO® nawiązujące do Dzikiego Zachodu miały swoją premierę w 1996 roku – pojawiło się wówczas 6 kompletów. Przedstawiały różne miejsca w miasteczku Gold City i okolicach, gdzie dochodziło do starć pomiędzy bandytami, a stróżami prawa.

  Pudełko zestawu 6769 z serii LEGO® z serii Western - fort Legoredo
  Gwiazda serii: "Fort Legoredo" / © noweklocki.pl

  W kolejnym roku zadebiutowały natomiast zestawy z Indianami z plemienia Tipi, które dodały jeszcze więcej kolorytu westernowej przygodzie. Ostatni akcent serii LEGO® Western miał miejsce w 2002 roku, jednak polegał on wyłącznie na reedycji trzech wydanych już wcześniej zestawów.

  Dlaczego te zestawy są tak dobre?

  Już sama tematyka rzuca odbiorcę w wir przygód które znamy z ekranów telewizora (lub komputera – wystarczy wspomnieć sukces gry Red Dead Redemption 2). Pomimo stosunkowo niewielkiej liczby zestawów mamy kilka grup bohaterów: stróżów prawa, kowboi, bandytów oraz Indian. Silne, barwne i różnorodne charaktery rywalizujące między sobą – to po prostu nie może być nudne.

  Sceneria z wioską Indian z serii LEGO® Western
  Wioska Indian / ©1997 LEGO Group

  W gamie zestawów LEGO® Western znajdziemy typowe dla klimatów dzikiego zachodu miejsca: ulicę miasta (z bankiem, sklepem i dyliżansem), kopalnię złota, biuro szeryfa, fort, czy wioskę Indian. Zarówno premierowe zestawy Western (koncentrujące się na starciach żołnierzy kawalerii z bandytami), jak również komplety wydane w drugim roku funkcjonowania serii (z Indianami) można uznać za udane i dobrze uzupełniające się.

  Wartość klocków LEGO® Western, ceny

  Z pewnością zestawy tej serii można określić mianem unikatów, które są cenione przez kolekcjonerów (i nie tylko). Jeśli chodzi o dostępność ofert zestawów Western, często można znaleźć zestawy używane na portalach aukcyjnych lub ogłoszeniowych.

  Natomiast zestawów klocków LEGO® Western w nowym stanie należą zwykle do rzadkości – to prawdziwe "białe kruki", niestety wyceniane bardzo wysoko (takowe oferty są publikowane na podstronach serwisu opisujących dane zestawy).

  Figurki LEGO® z serii Western - bandyci i żołnierze kawalerii
  Postacie z Dzikiego Zachodu / © noweklocki.pl

  Niestety sama seria już nie powróciła do oferty Grupy LEGO, jednak w 2013 roku fani Dzikiego Zachodu otrzymali coś, co bardzo mocno nawiązywało tematycznie do kultowej, westernowej linii – było to kilka zestawów LEGO® Jeździec znikąd (bazowały oczywiście na filmie "Lone Ranger"), osadzonych w tych samych klimatach.

  Mały bonus: reklama tv serii LEGO® Western z lat 90. i fikcyjny zestaw 6768

  Jeśli zastanawiasz się jak mógłby wyglądać kolejny zestaw tej serii gdyby jej nie wycofano w 1998 roku, koniecznie zajrzyj do tego wpisu – zobaczysz tam fikcyjny zestaw LEGO® nr 6768: "Saloon & Barber Shop".

  W Internecie znajdujemy czasem perełki z przed wielu lat, które zachowały się dzięki archiwizacyjnym skłonnościom niektórych ludzi. Tym samym możemy dziś obejrzeć reklamę serii Western – to prawdziwa podróż w czasie!

 • Lista zestawów LEGO® Western

  Łącznie w katalogu noweklocki.pl jest 13 zestawów LEGO® Western, w ramach dwóch kategorii:


| Aktualizacja: 15 kwietnia 2022 | Autor: