LEGO® Western seria rodem z Dzikiego Zachodu

Napad bandytów na fort z serii LEGO Western
Efektowna "westernowa" scena / ©1996 LEGO Group

Chociaż zestawy LEGO® Western w sprzedaży były tylko trzy lata (zaznaczmy że bardzo dawno temu – w latach 1996-1998), seria do dziś cieszy się dużą popularnością. Zestawy bazujące na klimatach westernu są oceniane jako bardzo udane konstrukcje, zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym.

W ramach serii LEGO® Western wydano formalnie 20 zestawów (w praktyce mniej – niektóre to reedycje), z czego wyróżnia się ten z numerem 6769 – Fort Legoredo (w polskiej wersji Fort Avalon), który stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zestawów LEGO® z lat 90.

 • Dlaczego zestawy LEGO® Western są tak dobre?

  Już sama tematyka rzuca odbiorcę w wir przygód które znamy z ekranów telewizora (lub komputera – wystarczy wspomnieć sukces gry Red Dead Redemption 2). Pomimo stosunkowo niewielkiej liczby zestawów mamy kilka grup bohaterów: stróżów prawa, kowboi, bandytów oraz Indian. Silne, barwne i różnorodne charaktery rywalizujące między sobą – to po prostu nie może być nudne.

  Sceneria z wioską Indian z serii LEGO® Western
  Wioska Indian / ©1997 LEGO Group

  W gamie zestawów LEGO® Western znajdziemy typowe dla klimatów dzikiego zachodu miejsca: ulicę miasta (z bankiem, sklepem i dyliżansem), kopalnię złota, biuro szeryfa, fort, czy wioskę Indian. Premierowe zestawy Western z 1996 roku koncentrowały się na starciach żołnierzy kawalerii z bandytami. Natomiast komplety wydane rok później dotyczyły już w dużej mierze tematyki Indian.

  Wartość klocków LEGO® Western, ceny

  Z pewnością zestawy tej serii można określić mianem unikatów, które są cenione przez kolekcjonerów (i nie tylko). Jeśli chodzi o dostępność ofert zestawów Western, często można znaleźć zestawy używane na portalach aukcyjnych lub ogłoszeniowych.

  Natomiast rzadko pojawiają się oferty zestawów klocków LEGO® Western w nowym stanie – to prawdziwe "białe kruki", niestety wyceniane bardzo wysoko.

  Figurki LEGO® z serii Western - bandyci i żołnierze kawalerii
  postacie z Dzikiego Zachodu / ©2021 noweklocki.pl

  Niestety sama seria już nie powróciła do oferty Grupy LEGO, jednak w 2013 roku fani klimatów Dzikiego Zachodu otrzymali coś, co bardzo mocno nawiązywało tematycznie do kultowej, westernowej linii – było to kilka zestawów LEGO® Jeździec znikąd (bazowały oczywiście na filmie).

  Mały bonus – reklama tv serii LEGO® Western z lat 90.

  W Internecie znajdujemy czasem perełki z przed wielu lat, które zachowały się dzięki archiwizacyjnym skłonnościom niektórych ludzi. Tym samym możemy dziś obejrzeć reklamę serii Western – prawdziwa podróż w czasie!

 • Lista zestawów LEGO® Western

  Łącznie w katalogu noweklocki.pl jest 13 zestawów LEGO® Western, w ramach dwóch kategorii:


| Aktualizacja: 20 paździenrika 2021 | Autor: