Niebiesko-granatowe logo serwisu noweklocki.pl

Aż trudno uwierzyć, ale pierwsze zestawy z serii LEGO® Harry Potter™ miały swoją premierę 20 lat temu(!). Wydane zostały równolegle z ekranizacją pierwszej części przygód młodego czarodzieja ("Harry Potter™ i Kamień Filozoficzny"). Jak potoczyły się losy tej niezwykłej serii i jak wygląda świętowanie jubileuszu?

To już 20 lat z Harry Potterem™ (w świecie klocków LEGO®)

Czas płynie naprawdę szybko, jednak bardzo dobrze pamiętam ogromną popularność Harry'ego Pottera™ – na początku lat 2000. gadżety z nim związane były wszechobecne, a zainteresowanie towarzyszące kolejnym premierom tomów i filmów potwierdzały niesłabnący fenomen. Jeśli chodzi o powieść, przygoda zakończyła się w 2007 roku wraz z wydaniem 7 części, natomiast ostatnia kinowa odsłona cyklu miała premierę w 2011 roku. W świecie klocków LEGO® przygoda trwa dalej.

Historia zestawów z Harrym Potterem™

Cofnijmy się jednak do 2001 roku: dwa lata po sukcesie licencjonowanych zestawów Gwiezdnych Wojen™, Grupa LEGO zdecydowała się na nawiązanie współpracy z kolejnym studiem – tym razem to był Warner Bros. Efektem było wydanie 11 zestawów przedstawiających różne miejsca z Hogwartu™; wszystkie nawiązywały oczywiście do pierwszej części filmu o Harrym Potterze.

Starsze zestawy z serii LEGO® Harry Potter™
Katalog ze starszymi zestawami / ©2002 LEGO Group

Rok później przy przy okazji "Komnaty Tajemnic™" pojawiła się kolejna jedenastka kompletów. 2003 rok był momentem odpoczynku (tylko 2 zestawy), a kolejna fala kompletów pojawiła się w 2004 (zbiegła się naturalnie z kinową premierą trzeciej części). Taki schemat (z mniejszą już liczbą zestawów i większą liczbą przerw) trwał do 2011 roku, a więc do premiery ostatniej części filmu.

Po kilku latach wydawało się, że powoli zestawy LEGO® Harry Potter™ odejdą do historii, jednak w 2018 roku seria powróciła z przytupem. Spokojnie można to określić drugą młodością – w kolejnych latach na półkach sklepowych systematycznie pojawiały nowe komplety nawiązujące do przygód słynnego czarodzieja. Należy je ocenić zdecydowanie pozytywnie – są dopracowane, zróżnicowane jeśli chodzi o ukazane lokalizacje; z łatwością poczujemy charakterystyczny klimat serii.

Co zmieniało się w magicznych kompletach klocków LEGO®?

Najstarszy i najnowszy zestaw Harrego Pottera™ dzieli w momencie pisania tego artykułu 20 lat – siłą rzeczy dostrzeżemy spore różnice, związane głównie z rozwojem elementów i rozwiązań konstrukcyjnych. Jest to najlepiej widoczne na zestawach przedstawiających to samo miejsce, wydanych na początku istnienia serii i stosunkowo niedawno (takich jak mieszkanie przy privet drive, czy chatka Hagrida™).

W porównaniu do pierwszych zestawów, większość kompletów wydawanych od 2018 roku zawiera znacznie więcej elementów – z jednej strony pozwala to na przedstawienie świata Harrego Pottera™ w efektowny sposób, z drugiej nieco negatywnie wpływa na cenę. Wznawiając serię, Grupa LEGO nie zapomniała również o starszych fanach, czego dowodem jest obecność zestawów kolekcjonerskich.

Katalog LEGO® z 2002 roku z zestawami z serii Harry Potter™
Strona z katalogu z 2002 roku / ©2002 LEGO Group

Jubileusz serii

W tegorocznych zestawach LEGO® Harry Potter™, które nawiązują do konkretnej części filmu, znajdziemy złotą figurkę kolekcjonerską. Na opakowaniu zestawu w lewym, dolnym roku jest wyeksponowana złota informacja o 20-leciu serii o Harrym Potterze™; obok znajdziemy postacie występujące w zestawie, włącznie ze specjalną, złotą figurką. Dostępnych jest 6 złotych postaci: Harry Potter™, Ron Weasley™, Hermiona Granger™, Severus Snape™, profesor Quirrell™ i Lord Voldemort™.

Złota figurka LEGO® Harry Potter™
"Złoty" Harry Potter™ / ©2021 LEGO Group

Czy Harry Potter™ "zaczaruje" następne pokolenia?

To moim zdaniem bardzo ciekawe pytanie, na które nie potrafię jednak odpowiedzieć. Z jednej strony powieść jest na pewno ponadczasowa, z drugiej strony mam pewne wątpliwości czy młodzież będzie na nowo odkrywać historię Harrego Pottera™ (poprzez książki, ale także filmy i zestawy LEGO®). Zakończę jednak pozytywnym akcentem: na tylnej stronie okładki powieści J.K.Rowling znajdowała się następująca informacja: "jeśli sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanikła, zwłaszcza wśród dzieci, to niezawodny znak że jesteś MUGOLEM".