Seria LEGO® Aquazone – podwodna walka o kryształy

Podwodny świat, poszukiwanie kryształów energii i rywalizacja – tak można streścić serię LEGO® Aquazone, której zestawy były wydawane w latach 1995-1998. Seria nie doczekała się po 1998 roku wznowienia pod "szyldem" Aquazone, jednak przygody pod wodą były fundamentem podobnych serii, takich jak Aqua Raiders (2007) czy Atlantis (2010-11).

Plakat z podwodną sceną z serii LEGO® Aquazone
Plakat promujący serię / ©1996 LEGO Group

Komplety LEGO® Aquazone najczęściej przedstawiały łodzie podwodne, wyposażone w sprzęt do eksploracji, śruby napędowe oraz charakterystyczne "chwytaki" na ruchomych wysięgnikach; niektóre modele były wyposażone także w magnesy (lub przyssawki) do unoszenia skrzyń. Podwodne łodzie miały jednak nie tylko charakter "badawczy" – na ich wyposażeniu były również elementy służące do ataku/obrony. Ważne obiekty stanowiły również podwodne bazy różnych grup.

Zestawy LEGO® Aquazone były bardzo zróżnicowane pod względem rozmiarów, największym był ten oznaczony numerem 6195 – Baza Aquanautów (Neptune Discovery Lab) – zawierał 508 klocków.

Bohaterowie serii LEGO® Aquazone – nurkowie i złodzieje

Jeśli chodzi o pojawiających się bohaterów, w ramach serii Aquazone funkcjonowało kilka rywalizujących ze sobą grup. Walka toczyła się o cenne kryształy i kontrolę nad kopalniami. Oto występujące grupy:

Dwóch nurków z serii LEGO® Aquazone z ośmiornicą i kryształem
Dwójka Akwanautów / ©1995 LEGO Group
  • Akwanauci/Aquanauci (Aquanauts) – pojawili się podczas debiutu serii – to badacze-nurkowie szukający kryształów; ich łodzie i obiekty miały charakterystyczny żółty kolor;
  • "Akwarekiny" (Aquasharks) – złe charaktery w czarno-czerwonych barwach, z łodziami stylizowanymi na wygląd rekina; starali się wykraść kryształy Akwanautom;
  • "Wodni poszukiwacze" (Aquaraiders) – mała grupa która rywalizowała z Akwanautami. Pojawiła się tylko w 3 zestawach LEGO® w 1997 roku (w dodatku dostępne były one wyłącznie w USA);
  • Hydronauci (Hydronauts) – grupa która wg. różnych źródeł zastąpiła w 1998 Akwanautów (chociaż w katalogach dalej byli tak nazywani mimo kilku różnic).
  • Płaszczki (Stingrays) – następcy Akwarekinów – niebezpieczni mutanci poruszający się w podwodnych łodziach stylizowanych na kraba, langustę i murenę.

Lista zestawów Aquazone

W katalogu noweklocki.pl znajduje się 17 kompletów z serii Aquazone – są widoczne poniżej.