Niebiesko-granatowe logo serwisu noweklocki.pl

Jedną z największych zalet klocków LEGO® jest ich uniwersalność – można zbudować z nich w zasadzie wszystko co przyjdzie nam do głowy. Co jednak zrobić gdy nie mamy ciekawego pomysłu albo chcemy znaleźć gotowy projekt który mógłby powstać z posiadanych klocków?

Znak zapytania zbudowany z klocków LEGO®
Co zbudować? / © noweklocki.pl

Podejdziemy do tematu na dwa sposoby – pierwszy to tradycyjna lista z pomysłami na konstrukcje, a drugi stanowić będzie specjalna aplikacja wykorzystująca AI oraz uczenie maszynowe.

Co zbudować z klocków LEGO®? Lista pomysłów

Inspirację mogą stanowić poszczególne serie LEGO® – przedstawiają one konkretne motywy i światy z różnymi bohaterami.

Jeśli szukasz gotowych pomysłów na to co można zbudować z klocków LEGO®, możesz odwiedzić stronę ideas.lego.com – są tam zgłaszane różne pomysły społeczności które przy odpowiednim wsparciu i ocenie Grupy LEGO mogą stać się oficjalnym zestawem. Kopalnią pomysłów może być również Instagram (przeglądanie postów np. z hasztagiem #legoideas).

Oto kilka pomysłów na konstrukcje z klocków LEGO®:

  • wszelkiego rodzaju pojazdy, samoloty i statki – to klasyczny pomysł dający wiele opcji (np. bolid F1, łódź rejsowa, szybowiec);
  • obiekty architektury – może to być zarówno dom w którym mieszkamy, stadion piłkarski, jak i zabytek;
  • miejsca znane z filmów, seriali, bajek i gier – czyli przeniesienie rzeczywistości z ekranu telewizora/komputera;
  • klockowe przygody związane z historią – będą to przykładowo starożytne piramidy, średniowieczne zamki, pirackie statki;
  • miejsca z życia codziennego, takie jak szkoła, szpital, remiza straży pożarnej czy policyjny posterunek;
  • odwzorowanie otaczających nas przedmiotów – mniej i bardziej skomplikowanych (np. kubek, lampka, ekspres do kawy).

A co mogę zbudować z MOICH klocków?

To rozwiązanie spodoba się zapewne entuzjastom nowoczesnych technologii. Do gustu powinno przypaść także osobom, które nie chcą trudzić się jak zrealizować wybrany pomysł przy użyciu posiadanych klocków, a wolałyby sprawdzić jakie obiekty można zbudować korzystając z posiadanej kolekcji.

Przechodząc do konkretów – potrzebujemy do tego darmowej aplikacji "Brickit" (jest ona dostępna w Google Play i App Store). Jej działanie jest bardzo proste: wystarczy rozsypać na podłodze/biurku posiadane elementy LEGO®, uruchomić aplikację i sfotografować klocki aparatem.

Aplikacja wykrywa rodzaje i ilość poszczególnych klocków skanując wykonane zdjęcie – na tej podstawie pojawią się propozycje konstrukcji które można zbudować z widocznych elementów. Co więcej, nie są to same zdjęcia gotowych pomysłów – do każdego z nich można wygenerować instrukcję składania, która znacznie ułatwi budowanie.