Niebiesko-granatowe logo serwisu noweklocki.pl

Wszystko się kiedyś kończy – ta życiowa prawda dotknęła właśnie serię LEGO® MINDSTORMS® – Grupa LEGO zapowiedziała jej rychły koniec. To jednak nie oznacza rezygnacji z połączenia kodowania i klocków.

Dla tych mniej wtajemniczonych: seria LEGO® MINDSTORMS® (istniejąca od 1998 roku) pozwala na jednoczesną zabawę z klockami LEGO® i programowaniem. To nadal świetny pomysł (może nawet jeszcze lepszy niż 25 lat temu), dlatego niektórych taka decyzja duńskiej firmy może dziwić.

Dlaczego Grupa LEGO wycofuje MINDSTORMS® z końcem 2022 roku?

Roboty z zestawu LEGO® nr 51515
Ostatni, ale za to jaki / © 2020 LEGO Group

Od kilku lat równolegle funkcjonują podobne produkty w ramach serii LEGO® Education™, dlatego firma postanowiła skoncentrować w tej dziedzinie swoje zasoby na nowszej wersji (chociaż nie można postawić przy obu koncepcjach znaku równości).

Prawdopodobnie taki scenariusz mógł być rozpisany dość dawno temu – seria LEGO® Education™ i platforma SPIKE™ Prime w ostatnich latach zaczęły przejmować obszar klockowej robotyki. Warto spojrzeć na 2020 rok – wówczas po kilkuletniej przerwie premierę miały dwa ostatnie zestawy LEGO® MINDSTORMS®, natomiast pojawiło się znacznie więcej produktów debiutującej linii SPIKE™ (w ramach serii LEGO® Education™).

Co oznacza koniec serii MINDSTORMS®?

Rezygnacja z kontynuacji serii oznacza przede wszystkim wycofanie z końcem roku zestawów MINDSTORMS®. Ostatnim kompletem tej serii jest jeden z dwóch wspomnianych wcześniej zestawów. To "Wynalazca robotów" (nr 51515) – końcówka 2022 roku to ostatni moment na jego zakup w oficjalnym sklepie, podobnie jak w przypadku HUB-ów (88016, 88018). Z kolei "Czujnik dotykowy EV3" (nr 45507) jest już niedostępny.

Na cyfrową emeryturę powoli wybierze się także specjalna aplikacja Robot Inventor. Jednak wsparcie nie zakończy się jeszcze tak szybko –  będzie ona uaktualniana co najmniej do końca 2024 roku, aby działała na wszystkich popularnych systemach operacyjnych.

Z jednej strony decyzja wydaje się w tej perspektywie zrozumiała, jednak istnieją obawy iż pogorszy to dostęp do tej tematyki dla "zwyczajnych" konsumentów z racji charakteru i przeznaczenia serii LEGO® Education™. Chyba że Grupa LEGO ma w planach coś nowego, co nie ujrzało jeszcze światła dziennego.