LEGO® Digital Designer to autorski program Grupy LEGO umożliwiający wirtualne budowanie z klocków. W tym wpisie zobaczysz krótkie podsumowanie na jego temat – działanie, skąd można go pobrać i dlaczego jest to już archiwalna aplikacja.
LEGO® Digital Designer – wirtualne budowanie z klocków
Zaczniemy od być może najważniejszej kwestii – program LEGO® Digital Designer nie jest już rozwijany i udostępniany przez Grupę LEGO. Wraz z końcem stycznia 2022 program definitywnie odszedł na cyfrową emeryturę. Nie jest to jednak spowodowane brakiem zainteresowanie wirtualnym budowaniem, bowiem w jego miejscu pojawiło się "Bricklink Studio", któremu jest poświęcony osobny wpis.
Pierwsza wersja LEGO® Digital Designer-a została wydana w 2004 roku. Program jest darmowy, można go zainstalować na systemie Windows lub Mac. Pliki zawierające klockowe projekty miają format .LDD.
Skąd pobrać LEGO® Digital Designer?
Program można w dalszym ciągu pobrać z różnych popularnych serwisów z instalacjami, takimi jak softonic.pl, dobreprogramy.pl czy instalki.pl. Warto jednak pamiętać iż program może nie działać w 100% poprawnie, gdyż nie jest już aktualizowany.
Jak działa program?
Główną funkcjonalnością programu jest możliwość budowania konstrukcji z wirtualnych klocków LEGO®.
Wirtualne budowanie jest dość intuicyjne – po lewej stronie mamy widoczny panel z kategoriami elementów – dzięki obrazkowemu przedstawieniu różnych typów części, dość łatwo znajdziemy odpowiedni klocek w pożądanym kolorze.
Po wybraniu danego elementu pojawia się on nam na "siatce konstrukcyjnej", którą możemy dowolnie obracać i przybliżać/oddalać. Na górze znajduje się jeszcze przydatny "przybornik".
Nie ma jednak sensu tu szczegółowo opisywać wszystkich funkcji – najlepiej nauczyć się ich w praktyce, budując wirtualny model z klocków. Z racji zaprzestania rozwoju programu, brakuje w nim nowszych klocków i internetowych funkcjonalności.