Niebiesko-granatowe logo serwisu noweklocki.pl

Właśnie dziś – 28 stycznia – jest obchodzony międzynarodowy dzień klocków LEGO®. Jaka jest geneza tego święta i jak powstały słynne na cały świat plastikowe klocki z których można zbudować niemal wszystko?

28 stycznia 1958 – przełomowa data dla klocków LEGO®

Udzielony przez polski urząd patent na klocki LEGO®
przyznany patent dotyczący klocków / © LEGO Group

Właśnie w tym dniu w Duńskim Urzędzie Patentów i Znaków Towarowy został złożony wniosek patentowy przez Godtfreda Kirka Christiansena dotyczący klocków LEGO®.

Warto od razu dodać, iż sam patent nie dotyczył jednego, konkretnego klocka, ale raczej systemu/metody budowania, w której dwa lub kilka zazębiających się plastikowych elementów może być zestawionych razem w różnych wariantach.

Jeszcze w tym samym roku podobne wnioski zostały złożone przez duńską firmę także w wielu innych europejskich krajach, takich jak Norwegia, Szwecji, Niemcy, Holandia, Francja, Belgia, Szwajcaria i Włochy. W 1961 roku patent został udzielony również w Polsce – skan dokumentu jest widoczny obok.

Krótka historia powstania klocków LEGO® jakie znamy dziś

W 2021 roku Grupa LEGO uchyliła rąbka tajemnicy odnośnie zdarzeń poprzedzających zgłoszenie patentu.

Różne figurki LEGO® na tle czerwonego logo
Bohaterowie klockowego świata / © noweklocki.pl

Okazało się że znaczącą rolę jeśli chodzi o stworzenie koncepcji klocków z której firma korzysta do dziś, odegrał wspomniany już Godtfred Kirk Christiansen – dawny właściciel i dyrektor zarządzający.

23 stycznia 1958 roku w siedzibie firmy w Billund, trwała narada w związku ze skargami klientów otrzymywanych z Niemiec. Szef biura sprzedaży na rynku niemieckim, Axel Thomsen, wskazywał iż klienci narzekają na kiepską stabilność modeli zbudowanych z plastikowych klocków i brak odpowiedniej siły łączącej. Godtfred Kirk Christiansen omawiał problem również z obecnym (prawdopodobnie) tam bratem Karlem Georgiem.

W wyniku dyskusji w pewnym momencie zaczął szkicować nowe projekty klocka; niezwłocznie wręczył efekty swoich prac ówczesnemu szefowi formierni, Ove Nielsenowi, który miał wykonać próbki. Nowy prototyp okazał się na tyle trafiony, iż bardzo szybko przeobraził się w patent i przesądził o ogromnym sukcesie klocków LEGO® w przyszłości.

A Ty jak świętujesz ten dzień? Może najwyższa pora coś zbudować?