Niebiesko-granatowe logo serwisu noweklocki.pl

Estetyka klockowych budowli dla wielu konstruktorów jest bardzo ważna. Niestety niektóre klocki LEGO® z biegiem czasu lub w związku z wystawieniem ich na działanie promieni słonecznych mają tendencję do żółknięcia. Co zrobić, aby przywrócić im oryginalny wygląd?

Kłopot z pożółkłymi i odbarwionymi klockami

Problem ten nie dotyczy tylko białych klocków, chociaż najczęściej żółknięcie dotyka właśnie ich. Jednak niepożądaną zmianę koloru czasami można zaobserwować także na jasnoszarych klockach, rzadziej natomiast na innych kolorach.

Białe pożółkłe klocki LEGO® na niebieskiej płytce
Białe klocki: pożółkłe vs nowe / ©noweklocki.pl

Na początek dobra wiadomość – proces "żółknięcia" klocków LEGO® jest odwracalny, a powrót do oryginalnej barwy dość prosty do wykonania i raczej niedrogi. Nieco gorsza informacja jest taka, że idealne warunki do przeprowadzenia takiej operacji mamy w lato – przydatne jest słońce i w miarę wysoka temperatura (ponad 20 stopni Celsjusza). Na czym polega ten sposób i jak go zastosować?

Jak przywrócić klockom LEGO® fabryczny kolor?

Remedium na pożółknięte klocki stanowi specjalna "kąpiel" klocków w wodzie utlenionej (H2O2). Co zatem będzie nam potrzebne?

  • woda utleniona (można zakupić ją w aptekach w małych opakowaniach lub w internecie – cena za 1 litr dobrej wody utlenionej 3-procentowej to około 15 złotych). Pamiętajmy, iż tą samą wodę utlenioną możemy użyć kilka razy do przeprowadzenia tego procesu, dlatego ilość którą zamierzamy zakupić warto dobrać do naczynia, w którym będziemy moczyć klocki;
  • szklany słoik (o odpowiedniej pojemności, w zależności od rozmiaru elementów które chcemy poddać procesowi naprawczemu – warto dobrać taką pojemność, aby wszystkie elementy do naprawy można było w nim zmieścić na 2-3 tury, chyba że ktoś ma sporo cierpliwości i szuka maksymalnych oszczędności).

Metoda jest bardzo prosta: pożółkłe klocki wrzucamy do słoika, następnie zalewamy go do pełna wodą utlenioną, zakręcamy zakrętkę i ustawiamy słoik dnem do góry gdzieś w słonecznym miejscu. Pozostaje już tylko czekać, można od czasu do czasu zamieszać słoikiem.

Szybkość z jaką klocki LEGO® wrócą do swoich fabrycznych kolorów jest związana ze wspomnianymi wcześniej warunkami atmosferycznymi – w ciepły dzień z pełnym słońcem i temperaturą powyżej 20 stopni Celsjusza, efektów można spodziewać się już w ciągu kilku godzin. Jeśli natomiast jest nieco chłodniej, a słońce chowa się czasem za chmurami, proces się wydłuży.

Jednak efekty są spektakularne – pożółkłe klocki stają się po takiej kąpieli ponownie śnieżnobiałe i ciężko je odróżnić od nowych (zakładając oczywiście że nie mają innych uszkodzeń takich jak rysy lub ślady po innych przygodach).

Niestety proces ten może nie być trwały –  możliwe że po pewnym czasie klocki ponownie staną się lekko żółtawe.

Alternatywne metody wybielania klocków

W Internecie można znaleźć jeszcze inne środki którymi są traktowane klocki. Jednym z nich jest perhydrol, czyli 30% nadtlenek wodoru – jest to dużo mocniejsza wersja wspomnianej wyżej substancji. Jednak jego stosowanie moim zdaniem nie daje lepszych efektów (zakładając że przy sposobie z wodą utlenioną są odpowiednie warunki), a jest bardziej niebezpieczne. Już przy wodzie utlenionej należy chronić skórę i oczy (wskazane są rękawice gumowe oraz okulary ochronne), a perhydrol ma dużo większe stężenie. W sprzedaży można spotkać często również 6- i 12-procentowe wersje.

Kolejną metodą (o dość zróżnicowanych opiniach) jest zastosowanie wybielacza w formie płynnej. Chodzi tu o popularne produkty do tkanin, na bazie aktywnego tlenu.