Niebiesko-granatowe logo serwisu noweklocki.pl

Plastikowe pudełka, worki "play and go", szuflady w łóżku, a może jeszcze coś innego? Przyjrzyjmy się różnym sposobom na przechowywanie klocków LEGO® i spróbujmy znaleźć odpowiedź na pytanie czy istnieje optymalny system na zorganizowanie swojej kolekcji.

Przechowywanie klocków LEGO®: przegląd opcji

Zaczniemy od małego spojlera: nie ma jedynego, słusznego sposobu na przechowywanie klocków. I to z kilku powodów – każdy ma inną kolekcję (zarówno pod względem ilości i rodzajów elementów), inaczej z niej korzysta, ma dostępną inną ilość wolnego miejsca, a także swoje indywidualne preferencje dotyczące wygody i estetyki.

W każdym razie poniższe wskazówki mogą przydać się tym, którzy mają mały ból głowy zastanawiając się jak zapanować nad klockowym chaosem. Naśladując Skippera z Pingwinów z Madagaskaru zawołajmy: "Kowalski, opcje!"

Niebieska półka z szufladami-pudełkami na klocki LEGO®
szuflady z pudełkami #5006179 / © LEGO Group

Plastikowe pudełka

To chyba najpopularniejsza opcja. Zakup plastikowych pudełek (także z przegródkami) nie jest dużym wydatkiem (chyba że myślimy o pudełkach stylizowanych na wygląd klocka LEGO® lub główkę "ludzika"), a daje możliwość zmieszczenia naprawdę całej masy małych elementów.

W tym miejscu warto poruszyć kwestię segregowania klocków – samo wrzucenie ich do zakupionych pudeł może nie być najlepszym pomysłem – zwyczajnie nie będzie wiadomo co gdzie można znaleźć. Przyjęcie jakiegoś systemu segregacji (np. według kolorów lub rodzajów elementów) znacznie ułatwi funkcjonowanie takie systemu.

Pod względem praktycznym, plastik (zwłaszcza przezroczysty) sprawdzi się bardzo dobrze – szczelne, gładkie i zamykane powierzchnie to optymalne warunki do przechowywania klocków LEGO® (brak kurzu + łatwy dostęp). Jednak niektórym może przeszkadzać kwestia estetyki, zwłaszcza kiedy nie ma miejsca w zamkniętych szafkach na schowanie plastikowych pudeł – można wówczas rozważyć pudełka z powierzchnią materiałową lub kartonową (z nadrukami), które swoim wyglądem nie zdradzają zawartości, a ich prezencja na półce jest znacznie lepsza.

Zielone plastikowe pudło z klockami LEGO®
Zamykane, plastikowe pudło / © noweklocki.pl

Worki "play and go"

Stanowią kolejne rozwiązanie, które sprawdzi się zwłaszcza gdy kolekcja klocków LEGO® nie jest zbyt duża i jednocześnie nie ma za bardzo gdzie postawić pudełek z klockami. Worek play and go zapewnia jednocześnie matę/miejsce gdzie można spokojnie układać klocki.

Sprzątanie po konstruowaniu jest błyskawiczne – to kolejna zaleta – wystarczy pociągnąć za sznurek i cały rozgardiasz momentalnie znika w środku. Worek możemy zawiesić na wieszaku lub w szafie. To wygodne rozwiązanie dla minimalistów i osób które cenią czas.

Szuflady

Niektórzy wykorzystują łóżkowe szuflady do przechowywania klocków – jest to jedna z opcji, którą można doradzić przy klockach DUPLO®. Jednak korzystanie z nich ma kilka wad (dostęp kurzu do środka, manewrowanie ciężką szufladą, konieczność wysypywania klocków na podłogę lub bycie pochylonym nad szufladą), dlatego lepszym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z szuflad jako miejsca do schowania pudełek z klockami.

Turkusowe pudełka w kształcie klocków LEGO® pod łóżkiem
pudełka-klocki #5005714 / © 2021 LEGO Group

Rozwiązania mieszane na przechowywanie klocków

Nie zawsze trzeba trzymać się sztywno jednego rozwiązania, zwłaszcza kiedy mówimy o tak kreatywnym temacie jak klocki LEGO®. Stosowane rozwiązania też mogą ewoluować wraz ze zmianami w klockowym zbiorze.

Przykładowo: gdy mamy kolekcję klocków LEGO® składającą się z kilkunastu mniejszych zestawów i jednego bardzo dużego – zamiast segregacji wszystkich elementów na kolory możemy w jednym pudełku trzymać elementy z największego kompletu, a w drugim klocki z pozostałych zestawów (zamiast pudełka można też postawić na worek play&go).

Końcowe przemyślenia

Parę przemyśleń, skierowanych zwłaszcza do rodziców: przede wszystkim warto słuchać dzieci – to one z reguły wiedzą (lub są w stanie wymyślić) jaka opcja będzie dla nich najlepsza. Wówczas zadaniem rodziców będzie wyłącznie zapewnienie odpowiednich środków.

Zupełnie zbędny (dla wielu dzieci oczywiście) moment sprzątania i segregowania również można próbować zamienić w zabawę i ułatwić sobie życie – zwłaszcza kiedy mamy dwóch małych konstruktorów (np. urządzamy mini-zawody "kto szybciej podzieli na kolory?").

Problem z zapanowaniem nad klockami LEGO® pojawia się często, gdy kolekcja urasta do ponadprzeciętnych rozmiarów i dotychczasowe (improwizowane oraz doraźne) sposoby zaczynają być nieefektywne. Warto robić co jakiś czas przegląd swojej kolekcji – może się okazać, iż część zestawów jest już tak naprawdę zbędna (dziecko z niektórych wyrosło, albo zwyczajnie nie bawi się kompletem z jakiejś serii które otrzymało na prezent). W takim przypadku można pomyśleć o sprzedaży jednego czy drugiego zestawu i małym ograniczeniu rozmiarów kolekcji, a uzyskane środki przeznaczyć na pudełko do przechowywania, nowy zestaw, albo zwyczajnie wrzucić do skarbonki.

Trochę ominęliśmy tutaj temat kolekcjonerów i starszych konstruktorów, jednak dla tej grupy znacznie większym wyzwaniem jest ekspozycja gotowych modeli (samo magazynowanie klocków można rozwiązywać podobnie), któremu warto poświęcić osobny materiał.