Niebiesko-granatowe logo serwisu noweklocki.pl

Fani klocków LEGO®, którzy wspominają z rozrzewnieniem zestawy z lat 90. z pewnością doskonale pamiętają serię Western. Jednak nie każdy może być świadomy, iż to nie pierwsze zestawy o tematyce Dzikiego Zachodu w historii firmy. 

Rok 1975: naprawdę oldschoolowe zestawy Western

Fakt, iż zestawy z tematyki Western pojawiły się także przed premierą słynnej serii z 1996 roku może być dla niektórych zaskakujący. Jednak niewielka liczba wydanych kompletów oraz ich "zaawansowanie" konstrukcyjne sprawia, iż ciężko je porównywać do świetnie znanych zestawów z kowbojami i Indianami z lat 90.

Zapraszamy zatem na małą podróż w czasie – musimy cofnąć się aż do 1975 roku! Wówczas w ramach serii "LEGOLAND" funkcjonowały różne podkategorie – jedną z nich został wtedy "Western".

Zestawy które pojawiły się w ramach serii "LEGOLAND Western", nie zawierały jeszcze figurek w obecnym kształcie (ani tym bardziej koni) i miały dość specyficzną gamę kolorystyczną. Wszystkie komplety miały trzycyfrowe oznaczenia – rzućmy na nie okiem.

Zestaw LEGO® nr 365 Wild West Scene

- zestaw LEGO® nr 365 - Wild West Scene
Westernowe miasteczko / ©1975 LEGO Group

Zdecydowanie największy zestaw, przedstawiający całe miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu. Składa się z 602 elementów; w środku znajdziemy 8 postaci.

Projektantom udało się zmieścić biuro szeryfa, bank, saloon, hotel, przedsiębiorstwo transportowe z dyliżansami (Wells Fargo), stację kolejową i sklep. Scenerię uzupełniały konne powozy oraz drzewa.

Wszystkie budynki miały bardzo prostą konstrukcję; kolory elewacji to żółty, czerwony, niebieski i biały - miasteczko sprawia przez to wrażenie bardziej "wesołego" niż westernowego.

Zestaw LEGO® nr 617 – Cowboys

Kowboje - zestaw LEGO® nr 617
"Kowboje" / ©1976 LEGO Group

Kolejne zestawy pojawił się rok później. Jednym z nich był komplet zatytułowany po prostu "kowboje". Składał się z 41 elementów; przedstawiał płotek, czarnego konia (oczywiście zbudowanego z klocków) oraz dwie figurki kowbojów.

Zestaw LEGO® nr 697 – Stagecoach

Dyliżans zbudować można było z 90 dołączonych klocków. Powóz był napędzany siłą kopyt dwóch koni; nie mogło zabraknąć figurki kowboja. Na pierwszy rzut oka zestaw może nieco przypominać wóz strażacki z racji dominującej czerwieni.

Dyliżans - zestaw LEGO® nr 697
Dyliżans / ©1976 LEGO Group

Zestaw LEGO® nr 726: Western Train

Ten zestaw wydany został również w 1976 roku, jednak formalnie należał do serii LEGO® Trains (Pociągi). Przedstawiony model składał się z 291 klocków i był zdecydowanie najbardziej zaawansowanym projektem z racji zasilania 12V, które wprawiało maszynę w ruch!

Westernowy pociąg - zestaw LEGO® nr 726
Pociąg / ©1976 LEGO Group

Pociąg zawierał lokomotywę oraz dwa wagony (jeden podróżny i jeden do transportu konia); do zbudowania były również tory, które umożliwiały jazdę pociągu bez przerw – w pętli.

Moją uwagę zwróciło również pudełko tego zestawu, gdyż znalazłem tutaj chyba jedyne połączenie z dużo bardziej popularną serią Western (poza kapeluszami) – charakterystyczne, brązowe ramki i tło pojawiły się ponownie 20 lat później.

Zestaw LEGO® 372: Texas Rangers

Ranczo w Texasie - zestaw LEGO® nr 372
Ranczo / ©1977 LEGO Group

Ostatni komplet z serii LEGOLAND Western miał swoją premierę w 1977 roku. Zawierał 257 klocków i przedstawiał ranczo ze strażnikami, położone gdzieś w Texasie. W środku znalazły się dwa budynki na dużej zielonej płycie (w rozmiarze 24x32 piny), 5 figurek i 4 konie.

Stare, ale jare?

Oczywiście trudno ocenić tą serię tak jak ocenia się klasyki z lat 90., bowiem już na pierwszy rzut okaz widać że minęło wiele lat od daty ich produkcji – jeszcze trochę i będzie to pół wieku!

Dlatego chyba nie warto narzekać na archaiczne figurki, pstrokatą kolorystykę, czy ubogą funkcjonalność, tylko potraktować je jako ciekawostkę i kawałek niesamowitej historii klocków LEGO®. Tak czy inaczej, zestawy LEGOLAND Western posiadają niepodważalną wartość kolekcjonerską.