Niebiesko-granatowe logo serwisu noweklocki.pl

W ostatnich latach na platformie LEGO® Ideas pojawiło się kilka bardzo ciekawych projektów związanych z klimatem Dzikiego Zachodu. Otrzymały one spore wsparcie społeczności, jednak powrót klasycznej serii wydaje się mało prawdopodobny. Zawsze można jednak na chwilę wrócić do przeszłości.

Top 3 zestawów klocków LEGO® z serii Western

Większości zestawów z tej serii nie trzeba znawcom tematu przypominać, jeśli jednak jesteś zainteresowany odświeżeniem sobie informacji na temat serii i kompletów, przejedź na podstronę opisującą serię LEGO® Western.

Początkowo prezentowany niżej ranking miał być subiektywną oceną autora tekstu, jednak późniejsza weryfikacja ocen westernowych zestawów wystawionych przez społeczność międzynarodowej platformy Brickset okazała się identyczna.

Miejsce 3: Gold City Junction

Pudełko zestawu 6765 z ulicaną miasta na dzikim zachodzie
Pudełko zestawu 6765 / © noweklocki.pl

Od razu zaznaczmy, iż zarówno ten zestaw, jak i komplet zajmujący drugie miejsce uzyskały identyczną notę (4.7 na 5 gwiazdek). Główna ulica miasta, czyli zestaw 6765 to duży zestaw z dwoma budynkami – bankiem oraz sklepem (umiejscowionymi na dwóch osobnych płytach). Znajduje się w nim sporo różnorodnych figurek, dyliżans i armata na kołach. To realizacja klasycznego westernowego pomysłu, w efekcie czego powstał świetnie zbalansowany zestaw LEGO®.

Miejsce 2: Bandit's Secret Hide-Out

Pudełko zestawu 6761 z kopalnią złota na dzikim zachodzie
Pudełko zestawu 6761 / © noweklocki.pl

Mający takie samo uznanie społeczności komplet składa się z trochę mniejszej liczby elementów (250 vs 350). Zestaw 6761, czyli stara kopalnia złota uplasowała wyżej z racji uznania zarówno dla końcowego efektu wizualnego (efektowna płyta bazowa, piękne wkomponowanie kryjówki w skalny krajobraz, przykuwające oko detale – napisy GOLD MINE i KEEP OUT), jak "napakowania" go pułapkami (wyjeżdżająca armata, przewracane schody, spadająca beczka).

Zwycięzca: Fort Legoredo

Pudełko zestawu 6769 z serii LEGO® z serii Western - fort Legoredo
Pudełko zestawu 6769 / © noweklocki.pl

Nie mogło być inaczej – największy zestaw serii i piękny klasyk jakim jest zestaw 6769 to najlepsza wizytówka całej serii (ocena 4.7/5). Trudno wymienić jeden główny aspekt który zasługuje na szczególne uznanie – to po prostu jedna z klockowych ikon lat 90. Więcej o Forcie Legoredo/Avalon przeczytasz tutaj.

Tuż poza podium: Rapid River Village

Moim zdaniem komplet nr 6766 jest minimalnie gorszy niż pozostała trójka (potwierdza to ponownie ocena społeczności Brickset: 4.5/5). Jednak gdybym mógł mieć w kolekcji maksymalnie 3 zestawy LEGO® Western, Indiańska Wioska zajęłaby miejsce jednego kompletu z miejsca 2 lub 3 – Indianie to naprawdę znakomite uzupełnienie gamy zestawów Wild West – bez niej seria jest zdecydowanie uboższa.