Niebiesko-granatowe logo serwisu noweklocki.pl

Komplety LEGO® które dawno zostały wycofane z produkcji, są trudno osiągalne, a ich ceny potrafią spowodować niemały ból głowy. Gdzie zatem warto szukać i nabywać klockowe perełki z przeszłości? I jak ułatwić sobie poszukiwania niedostępnego zestawu?

Unikatowe zestawy LEGO® – czyli jakie? I za ile?

Można wyjść od pytania, jaki zestaw uznajemy za prawdziwy unikat (i czy w każdym stanie), jednak nie taki jest cel tego artykułu – dlatego definiowanie unikatowości jeśli chodzi o komplety LEGO® zostawimy na inny dzień, a skoncentrujemy się na zakupach.

Omówimy tutaj w zasadzie wyłącznie internetowe opcje, gdyż pozostałe miejsca (np. stary magazyn zabawek, w którym zachowały się klockowe skarby) z reguły są wyjątkami, o których autor tych słów niestety ma za wielkiego pojęcia, a zazdrości tym którzy je mają.

Pudełka zestawów z unikatowej serii LEGO® Western
unikaty z serii LEGO® Western / © noweklocki.pl

Warto ustalić, czy zestaw ma być fabrycznie nowy, czy akceptujemy również używane komplety. To najważniejszy czynnik który wpływa na cenę unikatowych zestawów.

Warto przy okazji wspomnieć, iż kondycja użytkowanych zestawów może być bardzo zróżnicowana – wśród nich czasami da się trafić na wzorowo zachowane egzemplarze, które nie odbiegają stanem za bardzo od nowych; ich cena (pomimo tego iż może być wysoka jak na "używkę") jest i tak dużo mniejsza niż nieodpakowanych jeszcze zestawów.

Gdzie rozpoczynamy poszukiwania klockowych unikatów?

Miejsc, gdzie możemy szukać unikatowych zestawów LEGO® jest całkiem sporo:

  • pierwsze z nich stanowią sklepy internetowe specjalizujące się w sprzedaży starszych kompletów określanych często jako unikaty, z tym że będą to w zasadzie wyłącznie używane zestawy;
  • drugą opcją mogą być z kolei serwisy aukcyjne (lub w zasadzie "platformy ecommerce"), takie jak Allegro lub Ebay (zagraniczne oferty). Znajdziemy tam naprawdę wiele ofert używanych i nowych kompletów. Można jeszcze sprawdzić ewentualnie serwisy ogłoszeniowe (w Polsce liczy się właściwie wyłącznie OLX).
  • trzecia droga to skorzystanie z międzynarodowej giełdy klocków LEGO® Bricklink.com. Są tam sprzedawane zestawy oraz części (również nowe i używane). Jeśli zależy nam na znalezieniu naprawdę unikatowego, trudno osiągalnego w Polsce zestawu, to zazwyczaj najlepsze wyjście.

Co zrobić gdy zestaw LEGO® nie jest nigdzie dostępny?

Przede wszystkim – poczekać :) To, że w danej chwili nie ma żadnej oferty sprzedaży interesującego nas zestawu nie oznacza tego, iż wkrótce jakaś się nie pojawi. Oczywiście nie jest to rozwiązanie szybkie i łatwe, ale czasami skuteczne i jedyne możliwe. Żeby zminimalizować ryzyko że jakaś oferta nam ucieknie (a przy okazji żeby nie musieć co chwilę szukać zestawu "ręcznie") warto włączyć specjalne powiadomienia (lub mailing z nowymi ofertami spełniającymi kryteria wyszukiwania). Ich konfiguracja jest na szczęście bardzo prosta do przeprowadzenia, pokażmy to na dwóch przykładach (Allegro i Bricklink).

Jak zastawić "sidła" na poszukiwany zestaw LEGO®?

Kiedy szukamy zestawu na allegro, wpisujemy najczęściej w wyszukiwarkę w tym serwisie frazę "lego [nr katalogowy zestawu]" i otrzymujemy wówczas wyniki z ofertami (bądź komunikat o braku takowych). W każdym razie, nad ofertami po prawej stronie jest widoczny przycisk "obserwuj wyszukiwanie" z symbolem gwiazdki – wystarczy go nacisnąć, a na pocztę mailową będą nam codziennie przychodzić nowe oferty, które pojawiły się dla wpisanej frazy. Naturalnie potrzebne jest konto na Allegro, które można założyć szybko i bezpłatnie.

Nieco inaczej działają powiadomienia na Bricklinku – mają bardziej charakter alertów. Wysyłana jest wiadomość mailowa w momencie, kiedy pojawi się w serwisie oferta spełniająca ustalone wcześniej przez nas kryteria. W celu otrzymania takiego "alertu" musimy wcześniej dodać poszukiwany zestaw do tzw. "wanted list" (opcja dostępna po zalogowaniu). Na podstronie poszukiwanego przez nas zestawu na giełdzie Bricklink znajdziemy ikonkę z czerwonym serduszkiem i odnośnikiem "Add to My Wanted List". Możemy wówczas określić stan zestawu jaki nas interesuje (nowy/używany), maksymalną cenę oraz liczbę sztuk. Przed potwierdzeniem dodania zestawu do tej listy koniecznie zaznaczmy jeszcze opcję "notify me by email" (domyślnie jest wyłączona), aby otrzymać wspomnianą wiadomość.