Niebiesko-granatowe logo serwisu noweklocki.pl

Zgubiona lub zniszczona (ewentualnie zjedzona przez psa) instrukcja składania zestawu LEGO® może stanowić niemały problem, zwłaszcza przy zaawansowanych kompletach. Jak sobie z tym poradzić? Sprawdźmy dostępne opcje.

Zgubiona instrukcja do zestawu klocków LEGO® – rozwiązania

Przede wszystkim mamy dobrą wiadomość – obecnie można zobaczyć instrukcję do praktycznie każdego zestawu LEGO®. Producent zapewnia możliwość pobrania za darmo instrukcji w formacie pdf, natomiast dla tradycjonalistów pozostaje nieco trudniejsze zdobycie papierowej wersji.

Opcja nr 1: pobranie instrukcji w formie elektronicznej

Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest to, że dostęp do takiej instrukcji możemy uzyskać natychmiast i to w dodatku za darmo. Jedyne co będzie nam potrzebne, to numer katalogowy zestawu. Wystarczy wpisać go do wyszukiwarki instrukcji dostępnej pod adresem www.lego.com/pl-pl/service/buildinginstructions/ – powinniśmy znaleźć zeskanowaną instrukcję do pobrania w PDF.

Kilka papierowych instrukcji do zestawów LEGO®
instrukcje składania / © 2021 noweklocki.pl

Problem może się pojawić w przypadku starszych zestawów (sprzed 2000 roku) – wówczas jest duża szansa że w oficjalnej bazie takiej instrukcji nie będzie. Z pomocą przychodzą jednak nieoficjalnie strony – jeden z serwisów który warto polecić to peeron.com – są tam opublikowane instrukcje do takowych zestawów w formie skanów poszczególnych stron (format jpg).

W serwisie noweklocki.pl każdy opisany zestaw również posiada podany bezpośredni link do pobrania instrukcji – z serwera Grupy LEGO lub z innych miejsc gdzie dana instrukcja jest dostępna.

Opcja nr 2: zakup/wydruk oryginalnej instrukcji

Korzystanie z instrukcji wyświetlanej na ekranie monitora lub smartfona może być dla niektórych niewygodne, dlatego można spróbować wydrukować poszczególne strony i spiąć je zszywaczem – będzie to na ogół tańszy zamiennik oryginalnej książeczki.

Oczywiście jest opcja zakupu oryginalnej instrukcji. Niestety nie można jej zamówić bezpośrednio od producenta klocków, dlatego pozostaje przeszukanie ofert internetowych sprzedawców. Zaznaczmy, iż ceny są mocno zróżnicowane – czasem możliwy jest zakup oryginalnej instrukcji już za kilka złotych, natomiast dla dużych i jednocześnie unikatowych zestawów cena może być nawet kilkadziesiąt razy wyższa.

Gdzie szukać oryginalnych instrukcji? Przede wszystkim warto sprawdzić doskonale znane większości Allegro, wpisując w wyszukiwarce na tej platformie zakupowej odpowiedni nr katalogowy zestawu LEGO® z dopiskiem "instrukcja". Jeśli ten sposób zawiedzie, możesz zajrzeć na międzynarodową giełdę z klockami LEGO® – serwis bricklink.com. Jak znaleźć i kupić instrukcję w tym serwisie?

Wpisując na górze strony w wyszukiwarce numer katalogowy zestawu pojawią się z reguły trzy wyniki: set (zestaw), instruction (instrukcja) i original box (pudełko). Wchodząc w wynik oznaczający instrukcję powinniśmy ujrzeć listę aktualnych ofert sprzedaży danej instrukcji. Jeśli jest ich dużo, warto najpierw w opcjach filtrowania zaznaczyć opcję "seller location: Poland" żeby zobaczyć czy są krajowe oferty sprzedaży. W przypadku braku można spróbować rozszerzyć filtrowanie do krajów UE. Proces zakupu instrukcji wygląda tak samo jak w przypadku zakupu zestawów i samych części w tym serwisie.