Niebiesko-granatowe logo serwisu noweklocki.pl

Powszechnie wiadomo, iż postrzeganie klocków LEGO® wyłącznie jako zabawki dla dzieci jest błędne. Najlepszym dowodem na to jest istnienie społeczności AFOL-i. Kim jest ta grupa i czy też się do nich zaliczasz (nawet jeśli nie jesteś tego świadomy)?

Spis treści

  1. Kim jest AFOL?
  2. Społeczność AFOL-i w Polsce
  3. Współpraca Grupy LEGO z fanami
  4. Zestawy klocków LEGO® dla dorosłych

Co oznacza AFOL?

AFOL to angielski skrótowiec, oznaczający Dorosłego Fana (klocków) LEGO® (ang. Adult Fan Of LEGO). Formalnie istnieją jeszcze dwa bardzo podobne akronimy, jednak znacznie mniej popularne:

  •  ALE – ang. Adult LEGO Enthusiast – Dorosły Entuzjasta klocków LEGO®;
  • AFOLB – ang. Adult Fan Of LEGO Bricks – dodatkowe, ostatnie słowo podkreśla sympatię wobec klocków (bricks) – a niekoniecznie firmy.

Nie istnieją natomiast kryteria określające kogo można uznać za AFOL-a, a kogo nie. Nie ma żadnej rozbudowanej definicji, ale próbując określić kim jest AFOL, można powiedzieć że to dorosła osoba, która w jakiś sposób sympatyzuje ze światem klocków LEGO® – konstruując zestawy, kolekcjonując komplety lub śledząc klockowe wydarzenia.

Społeczność AFOL w Polsce

Napis AFOL na tle niebieskich klocków LEGO®
Ciekawe ilu AFOL-i jest na świecie... / ©noweklocki.pl

Najstarsze miejsce skupiające dorosłych fanów klocków LEGO® w Polsce powstało w 2004 roku. To serwis internetowy LUGPol, którego głównym elementem jest forum dyskusyjne. Konstruktorzy dzielą się tam między innymi własnymi projektami z klocków – wiele z nich to niemal modelarskie arcydzieła.

Innym popularną społecznością AFOL-i jest stowarzyszenie „Zbudujmy to!”. Podobnie jak w przypadku "starszego brata", w ramach funkcjonowania są czasem organizowane lokalne wystawy z klocków LEGO®.

Ostatnim (jak do tej pory) znaczącym miejscem ze starszymi miłośnikami klocków LEGO® w Polsce jest WAWLUG, czyli lokalna grupa budowniczych i fanów klocków LEGO® z Warszawy. Powstała w 2018 roku, a na koncie ma już nawet kilka wystaw.

Jak widać, dla osób określających się jako AFOL jest w naszym kraju kilka zorganizowanych inicjatyw.

Czy Grupa LEGO dostrzega AFOL-i?

Pudełko zestawu 21330 z serii Ideas – Kevin sam w domu
Kultowy dom z "Kevina" – kategoria 18+ / ©2021 LEGO Group

Zdecydowanie tak! Zarówno pod katem oferty produktowej, jak i różnych inicjatyw. Najważniejszą z nich jest program LEGO® Ambassador Network, który umożliwia duńskiej firmie współpracę ze społecznościami fanów klocków LEGO®. Według informacji ze oficjalnej strony istnieją trzy różne rodzaje społeczności:

  • Uznane Społeczności Internetowe;
  • Uznane Media Fanów;
  • Uznane Grupy Użytkowników LEGO.

W programie LEGO® Ambassador Network na całym świecie w momencie pisania tych słów jest zaakceptowanych 337 inicjatyw. Cztery z nich są zlokalizowane w Polsce (trzy zostały wymienione wyżej, a czwartą stanowi youtube'owy kanał "Sariel's Bricks & Pets").

Zestawy klocków LEGO® dla dorosłych?

Pudełko zestawu 21322 z serii Ideas – piraci z zatoki Barakud
Imponujące "oczko" puszczone w kierunku AFOLi / ©2020 LEGO Group

Chociaż zestawy LEGO które z powodzeniem mogą składać starsze osoby są w ofercie Grupy LEGO od dawna, w ciągu kilku ostatnich lat pojawiło się sporo kompletów oznaczonych kategorią 18+.

Nie zawsze są one bardzo skomplikowane pod względem konstrukcyjnym, ale ich charakter stanowi ukłon w stronę starszej części społeczności fanów – AFOLi.

Są to zestawy o przeróżnej tematyce – jeśli tylko ktoś ma sentyment do klocków LEGO®, to w pewnością może wybrać coś ciekawego; to także znakomity i niebanalny pomysł na prezent.

Więcej o kompletach dla dorosłych konstruktorów (wraz ze wskazaniem serii i konkretnych zestawów) znajdziesz w tym wpisie.