Niebiesko-granatowe logo serwisu noweklocki.pl

Temat jest bardzo interesujący z kilku względów; zwyczajowo klocki przypisujemy do kategorii zabawek dla dzieci, dlatego dla niektórych osób takie połączenie może wydawać się nieco osobliwe. Jeśli jednak zaakceptujemy ten fakt, warto zapytać jakie zestawy LEGO® nadają się dla starszych konstruktorów? I jak wybrać odpowiedni komplet na prezent?

To dla kogo są w końcu te klocki?

Słynne na całym globie klocki LEGO® skutecznie wymykają się stereotypowi klasycznej zabawki. Posiadają niezwykły status i właściwości, które sprawiają iż "zabawa" klockami LEGO® wśród dorosłych nie jest niczym egzotycznym. W ramach ciekawostki warto dodać, iż od wielu lat funkcjonuje termin AFOL-a ("Adult Fan of LEGO" – w tłumaczeniu: dorosłego fana LEGO).

Figurki LEGO® na tle stalowego zegarka
ponadczasowość... / © 2021 noweklocki.pl

Naturalnie zestawy wydawane przez duńskiego producenta są bardzo zróżnicowane pod względem poziomu zaawansowania. Żadnego dorosłego nie zainteresują raczej zestawy DUPLO®, jednak dla wątpiących w zdrowy rozsądek AFOL-i polecamy przejrzenie kilku serii podlinkowanych poniżej (nie znajdziemy ich raczej na marketowych półkach).

Co więcej, efekty pracy konstruktorów (bardzo często już dorosłych), czyli MOC-e (możemy przy okazji wytłumaczyć kolejny popularny skrótowiec – "My Own Creation""moja własna kreacja/projekt") publikowane w Internecie potrafią powalić szczegółowością i pomysłowością. Jeśli dodamy do tego np. temat robotyki obecny w klockach LEGO®, wyłania się nam obraz zabawki nie mającej w zasadzie sztywnych ograniczeń – a już na pewno nie wiekowych.

Które zestawy LEGO® są przeznaczone dla dorosłych?

Oczywiście możemy się kierować wskazaniem wiekowym, które znajduje się na każdym opakowaniu klocków LEGO® – coraz więcej kompletów jest oznaczonych kategorią "18+". Są to bardzo często zestawy z serii LEGO® Ideas, serii LEGO® Art, czy serii LEGO® Creator™ Expert.

Fortepian z klocków LEGO® dla dorosłych
Elegancki fortepian / © 2021 LEGO Group

Pojedyncze zestawy można naturalnie znaleźć również w innych popularnych seriach, takich jak linia LEGO® Gwiezdne Wojny™. Niektóre komplety są oznaczone nieco niższą kategorią wiekową (np. 16+ albo 14+), jednak są to również dość złożone konstrukcje.

Jednak oznaczenie wiekowe zestawów nie stanowi jedynego kryterium – wiele osób ma ogromny sentyment do starszych, unikatowych serii i zestawów, które stanowią klasykę w świecie klocków LEGO®. Podobnie jak w świecie samochodów, są one bardzo cenione i dla wielu są prawdziwymi perełkami w klockowej kolekcji. Jednym z wielu takich przykładów może być seria LEGO® Western (z lat 1996-1998) albo nieco nowsze zestawy nawiązujące do filmowych przygód kapitana Jacka Sparrowa (seria LEGO® Piraci z Karaibów™ z 2011 roku).

Zestaw LEGO® dla dorosłego na prezent – jak wybrać?

Szukając zestawu na prezent dla dorosłego konstruktora zwróćmy uwagę na jego zainteresowania – przykładowo dla miłośnika gry na instrumentach muzycznych prawdziwą radość i ekscytację powinien sprawić zestaw nr 21323 (ogromny model fortepianu, który można połączyć dodatkowo z aplikacją LEGO® Powered Up). A co jeśli głównym hobby jest relaks na kanapie i oglądanie seriali? Żaden problem – wybierz zestaw nr 10292, przedstawiający doskonale odwzorowane mieszkania z kultowego serialu "Friends" (Przyjaciele).

Mieszkania z serialu Przyjaciele z klocków LEGO®
zestaw nr 10292 / © 2021 LEGO Group

Asortyment jest naprawdę szeroki, jednak trzeba poświecić czasami dłuższą chwilę na wyszukanie odpowiedniego zestawu (i niestety często dość spore fundusze na jego zakup).

Czyli "klocki LEGO® dla każdego" raczej się nie zmieni

Tym bardziej, iż pokolenie które od paru ładnych lat wchodzi w rolę rodziców świetnie pamięta wartości płynące z zabawy klockami LEGO® (albo nawet dalej posiada swoją cenną kolekcję, która ostała się z dzieciństwa i tylko czeka odpowiedni moment, aby powrócić do łask).

Na koniec warto przypomnieć lub uświadomić sobie jeszcze o jednej wartości dodanej, którą posiadają klocki LEGO® w związku z tym iż są obiektem zainteresowania nie tylko u dzieci – możliwa jest wspólna, międzypokoleniowa zabawa, która wszystkim może dostarczyć wiele frajdy.

Naturalnie klocki LEGO® nie mają w żadnym wypadku monopolu na taką sytuację, jednak mimo ogromnej zmiany i niezliczonej liczby atrakcji jakie pojawiły się w ciągu ostatnich lat, klocki LEGO® cieszą się nadal bardzo dużą popularnością wśród dzieci, co zwiastuje iż w dalszym ciągu mają świetlaną przyszłość.