Z międzynarodowej giełdy Bricklink korzysta ogromna liczba osób, również z Polski. Niektórzy fani klocków LEGO® mający styczność z tym anglojęzycznym serwisem mogą zastanawiać się, czy warto z niego skorzystać i czy jest to bezpieczne. Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Bricklink.com to naprawdę wyjątkowe miejsce w Internecie jeśli chodzi o ofertę dostępnych zestawów i części LEGO®. Dla niektórych pierwsze kroki mogą wydać się nieco problematyczne, jednak jest to związane głównie z liczbą funkcji i poziomem zaawansowania platformy. W każdym razie jest ona świetnie zaprojektowana i przemyślana, dlatego po krótkim zaznajomieniu się z nią, z pewnością docenisz oferowane możliwości.

Jak sprawdzić opinie na temat sprzedawców na Bricklink?

Zacznijmy od tego, iż Bricklink należy traktować podobnie jak Allegro – znajdziemy na tej platformie bardzo wielu sprzedawców. Ich wiarygodność i rzetelność jest dość łatwo zweryfikować dzięki systemowi opinii. Każdy sprzedający i kupujący mogą ocenić dokonane transakcje, dlatego w większości przypadków dobrze wiemy, z jakim użytkownikiem mamy do czynienia.

Karta opinii sprzedawcy na Bricklink pod lupą
opinie to podstawa / screen z bricklink.com

Wchodząc na profil danego użytkownika Bricklink, mamy podane kluczowe informacje:

  • liczbę otrzymanych opinii w ciągu ostatniego tygodnia, miesiąca, roku oraz od początku korzystania z serwisu, z podziałem na pozytywne, neutralne i negatywne;
  • liczbę otrzymanych opinii z podziałem na te, które użytkownik otrzymał jako sprzedawca i kupujący (oczywiście również z podziałem na ich rodzaj – pozytywne, neutralne i negatywne);
  • wszystkie opinie które otrzymał użytkownik oraz opinie, które zostały wystawione przez niego.

To pozwala szybko i kompleksowo zweryfikować sprzedawcę. Po zakończonych zakupach warto wystawiać ocenę – w ramach rewanżu sprzedający praktycznie zawsze wystawią również opinię kupującym, co zbuduje naszą wiarygodność.

Czy korzystanie z Bricklink jest bezpieczne? Opinia

Natomiast wydając ogólną opinię na temat zakupów na Bricklink z perspektywy subiektywnego doświadczenia kilkudziesięciu transakcji na przestrzeni wielu lat (zarówno krajowych, jak i zagranicznych), mogę wypowiedzieć się zdecydowanie pozytywnie – nie pojawiły się w zasadzie żadne problemy z dokonanymi zakupami – wszystko przebiegało sprawnie i w miłym kontakcie.

Nie oznacza to jednak, że nie zdarzają się tam oszustwa – warto zachować szczególną czujność gdy np. trafimy na bardzo atrakcyjną ofertę sprzedaży zestawu LEGO® przez użytkownika bez opinii (lub tylko z kilkoma komentarzami uzyskanymi od innych sprzedawców).

|