Niebiesko-granatowe logo serwisu noweklocki.pl

Z międzynarodowej giełdy Bricklink® korzysta ogromna liczba osób, również z Polski. Niektórzy fani klocków LEGO® mający styczność z tym anglojęzycznym serwisem mogą zastanawiać się, czy warto z niego skorzystać i czy jest to bezpieczne. Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Spis treści

  1. Czy warto kupować na Bricklink®?
  2. Jak sprawdzić sprzedawcę?
  3. Profil i komentarze na Bricklink®
  4. Bezpieczeństwo zakupów

Dlaczego Bricklink to wyjątkowe miejsce do zakupu klocków?

Bricklink.com to naprawdę wyjątkowe miejsce w Internecie jeśli chodzi o ofertę dostępnych zestawów i części LEGO®. Dla niektórych pierwsze kroki mogą wydać się nieco problematyczne, jednak jest to związane głównie z liczbą funkcji i poziomem zaawansowania platformy. W każdym razie jest ona świetnie zaprojektowana i przemyślana, dlatego po krótkim zaznajomieniu się z nią (w tym celu koniecznie sprawdź poradnikowy artykuł zakupowy), z pewnością docenisz oferowane możliwości.

Jak sprawdzić opinie na temat sprzedawców na Bricklink®?

Zacznijmy od tego, iż Bricklink® należy traktować podobnie jak Allegro – znajdziemy na tej platformie bardzo wielu sprzedawców. Ich wiarygodność i rzetelność jest dość łatwo zweryfikować dzięki systemowi opinii. Każdy sprzedający i kupujący mogą ocenić dokonane transakcje, dlatego w większości przypadków dobrze wiemy, z jakim użytkownikiem mamy do czynienia.

Przejdźmy do praktyki. Za przykład posłuży nam sklep "Baltic Sea Bricks" (zlokalizowany w Niemczech), prowadzony przez użytkownika Legolize_It. To swoją drogą przykład wzorowego sklepu w którym można składać zamówienia bez najmniejszych obaw. Zakupów tam chętnie dokonują również Polacy; specjalizuje się w zestawach LEGO® z lat 80. i 90.

Komentarze przykładowego sklepu na Bricklink® - zakładka Feedback
zawartość zakładki "Feedback" / screen z bricklink.com

Kluczowa dla wyrobienia sobie opinie na temat sklepu jest zakładka "Feedback", widoczna pod granatową belką. Jednak już zanim tam przejdziemy, na wspomnianej belce w prawym górnym rogu jest widoczny biały prostokąt z trzema informacjami:

  • 100.00% Praise – procent pozytywnych komentarzy od kupujących, rzadko który sklep może pochwalić się stuprocentowym wskaźnikiem przy dużej liczbie zrealizowanych zamówień;
  • 301 Orders – to liczba zrealizowanych zamówień (301). Wiemy od razu czy mamy do czynienia z doświadczonym sprzedawcą.
  • 23 Fans – liczba fanów danego sklepu (23), akurat trochę mniej istotna.

Rzut oka na te pierwsze dwie informacje już pozwala na ogólną orientację, jednak zawsze warto sprawdzić wspomnianą zakładkę "Feedback". Patrząc od góry, zauważymy najpierw graficzne przedstawienie otrzymanych opinii z ostatnich 6 miesięcy, zbiorczą statystykę z podziałem procentowym na opinie pozytywne, neutralne i negatywne, a także listę wszystkich otrzymanych opinii.

Jaki obraz nam się wyłania? Sklep ma równo 200 opinii pozytywnych, zero neutralnych i negatywnych, a w ciągu ostatniego półrocza otrzymał 127 "pozytywów". Słowem: jest tutaj bezpiecznie.

Profil użytkownika na Bricklink®, a zakładka "Feedback"

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o jednej rzeczy. Być może ktoś zwrócił uwagę na to iż liczba pozytywnych opinii sklepu (równe 200) różni się od tej widocznej przy profilu (203) – jeśli tak, to brawa za spostrzegawczość. Ta różnica wynika z faktu, iż profil zawiera wszystkie opinie użytkownika – także to otrzymane jako kupujący. W przypadku użytkownika Legolize_It oprócz 200 pozytywów jako sprzedający o których już wiemy, otrzymał 3 "plusy" od innych sprzedawców gdy sam dokonywał zakupów na platformie Bricklink®.

Karta opinii sprzedawcy na Bricklink pod lupą
opinie to podstawa / screen z bricklink.com

Wchodząc na profil danego użytkownika Bricklink®, mamy podane kluczowe informacje:

  • liczbę otrzymanych opinii w ciągu ostatniego tygodnia, miesiąca, roku oraz od początku korzystania z serwisu, z podziałem na pozytywne, neutralne i negatywne;
  • liczbę otrzymanych opinii z podziałem na te, które użytkownik otrzymał jako sprzedawca i kupujący (oczywiście również z podziałem na ich rodzaj – pozytywne, neutralne i negatywne);
  • wszystkie opinie które otrzymał użytkownik oraz opinie, które zostały wystawione przez niego.

Po zakończonych zakupach warto wystawiać ocenę – w ramach rewanżu sprzedający praktycznie zawsze wystawią również opinię kupującym, co zbuduje naszą wiarygodność.

Czy korzystanie z Bricklink® jest bezpieczne? Opinia

Natomiast wydając ogólną opinię na temat zakupów na Bricklink® z perspektywy subiektywnego doświadczenia kilkudziesięciu transakcji na przestrzeni wielu lat (zarówno krajowych, jak i zagranicznych), mogę wypowiedzieć się zdecydowanie pozytywnie – nie pojawiły się w zasadzie żadne problemy z dokonanymi zakupami – wszystko przebiegało sprawnie i w miłym kontakcie.

Nie oznacza to jednak, że nie zdarzają się tam oszustwa – warto zachować szczególną czujność gdy np. trafimy na bardzo atrakcyjną ofertę sprzedaży zestawu LEGO® przez użytkownika bez opinii (lub tylko z kilkoma komentarzami uzyskanymi od innych sprzedawców).