Jakiś czas temu na blogu był poruszany temat klocków LEGO® jako inwestycji. Dzisiaj zajmiemy się najbardziej dochodowym zestawem LEGO® w historii, który od 2013 roku daje aktualnie większy zwrot niż Bitcoin (mimo iż ten zaliczył w tym czasie kilka spektakularnych "rajdów").
Spis treści
- Mr Gold, czyli kto?
- Skąd wzięła się jego wyjątkowość?
- Jak zmieniała się jego cena?
- Mapa z zarejestrowanymi figurkami
Zestaw LEGO® 71001-19: figurka Pana Złotego (Mr. Gold)
Określenie "zestaw" może być jednak pewną przesadą – znacznie lepiej pasuje słowo "zestawik", co sprawia że jego historia jest jeszcze ciekawsza. Można tutaj rzucić klasykiem "złoty, a skromny" (ale na pewno nie tani).
Cofnijmy się do 2013 roku – wówczas swoją premierę ma 10 edycja serii LEGO® Minifigures™. Z tej okazji duński producent klocków dorzucił do standardowych postaci jedną, jubileuszową figurkę (i chyba sam nie był w stanie wówczas przewidzieć jak potoczą się jej losy).
Dlaczego Mr. Gold stał się wyjątkowy?
Po pierwsze, Grupa LEGO sama wyróżniła tą postać w ramach jubileuszu. Wyprodukowano dokładnie 5000 sztuk (każda z nich miała specjalny numer, który można było zarejestrować – tym samym znalezisko pojawiało się na mapie na oficjalnej stronie producenta). Całości dopełnił niespotykany złoty kolor, podkreślając elitarność figurki (i jej kolekcjonersko-inwestycyjny charakter).
Koniecznie trzeba wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie – Pan Złoty nie był sprzedawany jak pozostałe figurki – trzeba było mieć szczęście (lub dobry zmysł czucia w palcach), aby foliowe opakowanie skrywające losową figurkę z 10 edycji Minifigures™ zawierało złotego jegomościa.
Powstało zatem prawdziwe inwestycyjne combo: zestaw miał jubileuszowy charakter i wyjątkowy wygląd, sztywnie ograniczoną podaż, a także znacznie utrudnioną możliwość zakupu.
Porozmawiajmy o dużych pieniądzach...
Najciekawsza jest oczywiście jednak cena i jej astronomiczny skok – kiedy w 2013 roku Pana Złotego można było kupić w zwyczajnym supermarkecie, kosztował tyle co każdy "randomowy" komplet z kolekcji – około 10 złotych.
Ten artykuł powstaje w maju 2022 roku – chcąc obecnie kupić zestaw LEGO® z Mr. Gold należy przygotować co najmniej 21... tysięcy złotych. To aktualnie najtańsza z trzech ofert na giełdzie Bricklink (zgadnijcie ile kosztuje najdroższa). Interesujące są dane z ostatnich 6 miesięcy (historia udostępniana przez giełdę) – sprzedano 3 figurki, a ceny zamknęły się w granicach 10-15 tysięcy złotych.
Niezależnie od tego jaką kwotę przyjmiemy, to biorąc pod uwagę cenę wyjściową uzyskamy naprawdę bajeczny zwrot – co najmniej tysiąckrotny. Zatem w 2013 roku nie tylko inwestycja w kryptowaluty byłaby strzałem w dziesiątkę.
W ramach ciekawostki warto zatem jeszcze porównać jak słynny Bitcoin wypada w hipotetycznym inwestycyjnym starciu. Okazuje się, że na dzień pisania artykułu (19 maja 2022) jeden Bitcoin kosztuje 29 000 dolarów, a każda jego cena z 2013 roku (a kosztował w trakcie niego zarówno 20, jak i 1100 dolarów) nie dałaby w zasadzie wyższego zwrotu niż "Mr. Gold". To robi wrażenie.
Można powiedzieć, że Mr. Gold stał się symbolem tego, gdzie leży granica możliwości inwestycyjnych w klockach LEGO®. To relatywnie to dość młody zestaw – nie ma 20 ani 30 lat, jednak dla kolekcjonerów to prawdziwa gratka. Można założyć, iż z biegiem lat jego cena z pewnością dalej będzie rosła – wolniej lub szybciej – chociaż już bardzo dawno temu stała się dla wielu wręcz abstrakcyjna.
Mapa z zarejestrowanymi figurkami Mr. Gold
Oczywiście od długiego już czasu na stronie lego.com niestety nie znajdziemy wspomnianej wcześniej mapy ze zgłoszonymi znaleziskami. W ramach ciekawostki jednak możemy pokazać jak wyglądała ona w czerwcu 2014 roku (niedługo później przestała być już dostępna).
Do tamtej pory zarejestrowano około 2100 z 5000 wyprodukowanych figurek. 19 zgłoszeń pochodziło z Polski.