Niebiesko-granatowe logo serwisu noweklocki.pl

Chociaż głównymi bohaterami serii LEGO® Pirates byli naturalnie piraci, to trudno wyobrazić sobie sukces tej tematyki bez ich bezpośrednich rywali – żołnierzy. Jak wyglądała ewolucja zestawów i figurek na przestrzeni lat?

Żołnierze LEGO® z roku 1989 – Imperial Soldiers

Wraz z debiutem całej serii Pirates w roku 1989 obok piratów na czele z kapitanem Rogerem pojawiły się postacie żołnierzy w charakterystycznych niebiesko–białych strojach, z czarnymi nakryciami głowy i pagonami. Dowodził nimi gubernator Broadside.

Niebieski żołnierze LEGO® – Imperial Soldiers
"Blue Coats" z 1989 r. / © noweklocki.pl

Żołnierze mieli do dyspozycji statek (Carribean Clipper – nr 6274), który swoimi rozmiarami jednak trochę odstawał od jedynego rywala którym był piracki okręt 6285. Większe wrażenie na piratach zapewne robił fort (Eldorado Fortress – 6276), który jest jednym z najbardziej cenionych zestawów całej serii.

Oprócz tych dwóch wspomnianych kompletów pojawiły się oczywiście także mniejsze zestawy z żołnierzami (np. Broadside Brig, Sabre Island), które były zdecydowanie bardziej osiągalne z racji niższej ceny.

Imperial Guards – rok 1993

Rok 1992 przyniósł dość istotną zmianę dotyczącą żołnierzy z klocków LEGO®zamiast koloru niebieskiego pojawił się czerwony, a dowództwo objął Admirał Woodhouse.

Admirał Woodhouse z klocków LEGO®
Woodhouse / © noweklocki.pl

Pomijając kwestię koloru, sam wygląd torsów i akcesoriów pozostał identyczny. Zmieniło się jednak również nieco ułożenie elementów na fladze, chociaż w dalszym ciągu widniały na niej skrzyżowane armaty i korona.

W tym czasie pojawił się kolejny niezapomniany zestaw z żołnierzami – 6277 – Imperial Trading Post, będący naturalnym następcą zestawu 6276. Imperial Guards "dostali" również okręt (6271 – Imperial Flagship), jednak rozmiarami był on zbliżony do wspomnianego wcześniej statku 6274.

Rok 2009 – reaktywacja piratów i żołnierzy (+ lifting)

Oryginalna seria zakończyła się w 1997 roku, jednak po 12 latach Grupa LEGO postanowiła ponownie ją przywrócić do życia i wydać nowe zestawy klocków LEGO®. Oczywiście w nowej odsłonie serii nie mogło zabraknąć żołnierskiej frakcji (na definitywną emeryturę wysłano jednak Wyspiarzy i Konkwistadorów).

Czerwoni żołnierze LEGO® z serii Pirates z 2009 roku
Żołnierze po "liftingu" w 2009 roku / © noweklocki.pl

Figurki otrzymały odświeżony wygląd – torsy otrzymały nowe nadruki (dodatkowo pojawiły się one również z tyłu), które mocno nawiązywały do pierwowzoru. "Lifting" objął również nakrycia głowy żołnierzy – kształt pozostał niezmienny, jednak pojawiły się na nich złote i czerwone emblematy. Oczywiście po tak długim okresie zmienić się musiały również twarze – były bardziej szczegółowe i różnorodne.

W 2009 roku wydano żołnierski fort (6242), jednak był to model znacznie mniej okazały niż pamiętne zestawy 6276 i 6277.

Natomiast 2010 rok przyniósł prawdziwy zestaw-legendę – Imperial Flagship, czyli ogromny okręt żołnierzy o numerze katalogowym 10210. Do dzisiaj to największy statek całej serii Piraci – mierzy 75 cm długości oraz 60 cm wysokości.

Rok 2015 – ponowne pojawienie się "Blue Coats"

W 2015 roku ponownie wydano kilka zestawów z tej serii. Jeśli chodzi o wygląd, żołnierze powrócili do korzeni (czyli do roku 1989) – tym razem lifting otrzymały niebieskie, klasyczne torsy oraz flaga.

Niebiescy żołnierze LEGO® z serii Pirates z 2015 roku
Figurki żołnierzy z 2015 roku / © noweklocki.pl

Wydany wówczas fort żołnierzy (70412) ponownie uległ procesowi kompresji, chociaż można było go odrobinę powiększyć dzięki modułowej konstrukcji (za sprawą zestawu 70410).

"Gościnne występy" żołnierzy w innych odsłonach

Warto przy okazji wspomnieć jeszcze o dwóch zestawach w których pojawiły się ciekawe figurki żołnierzy.

Pierwszym była "Ucieczka z Londynu" (2011 rok) z serii Piraci z Karaibów™. Wśród postaci dołączono dwóch żołnierzy króla Jerzego (w niższej i wyższe randze). Podobnie jak inni bohaterowie z tej serii otrzymali oni bardziej "naturalny" kolor skóry; wśród nowych elementów znalazł się biały bas na broń (który jednak nie znalazł się w klasycznej, pirackiej serii w 2015 roku). Oprócz wersji torsu żołnierza znanej z wydanych dwa lata wcześniej zestawów serii Piraci, pojawiła się nowa wersja korpusu (dla oficera).

Drugi zestaw to w zasadzie figurka z podstawką (71001) – pochodzi z serii Minifigurki™ z 2013 roku i przedstawia żołnierza z czasów Napoleona i rewolucji francuskiej. Oprócz charakterystycznej peruki, uwagę zwraca na siebie granatowy tors, który znakomicie nadaje się do zbudowania elitarnego oddziału żołnierzy:

Oddział żołnierzy LEGO® z granatowymi/navy torsami
Oddział żołnierzy wg. autorskiego pomysłu / © noweklocki.pl