Chociaż głównymi bohaterami serii LEGO® Pirates byli naturalnie piraci, to trudno wyobrazić sobie sukces tej tematyki bez ich bezpośrednich rywali – żołnierzy. Jak wyglądała ewolucja zestawów i figurek na przestrzeni lat?
Żołnierze LEGO® z roku 1989 – Imperial Soldiers
Wraz z debiutem całej serii Pirates w roku 1989 obok piratów na czele z kapitanem Rogerem pojawiły się postacie żołnierzy w charakterystycznych niebiesko–białych strojach, z czarnymi nakryciami głowy i pagonami. Dowodził nimi gubernator Broadside.
Żołnierze mieli do dyspozycji statek (Carribean Clipper – nr 6274), który swoimi rozmiarami jednak trochę odstawał od jedynego rywala którym był piracki okręt 6285. Większe wrażenie na piratach zapewne robił fort (Eldorado Fortress – 6276), który jest jednym z najbardziej cenionych zestawów całej serii.
Oprócz tych dwóch wspomnianych kompletów pojawiły się oczywiście także mniejsze zestawy z żołnierzami (np. Broadside Brig, Sabre Island), które były zdecydowanie bardziej osiągalne z racji niższej ceny.
Imperial Guards – rok 1993
Rok 1992 przyniósł dość istotną zmianę dotyczącą żołnierzy z klocków LEGO® – zamiast koloru niebieskiego pojawił się czerwony, a dowództwo objął Admirał Woodhouse.
Pomijając kwestię koloru, sam wygląd torsów i akcesoriów pozostał identyczny. Zmieniło się jednak również nieco ułożenie elementów na fladze, chociaż w dalszym ciągu widniały na niej skrzyżowane armaty i korona.
W tym czasie pojawił się kolejny niezapomniany zestaw z żołnierzami – 6277 – Imperial Trading Post, będący naturalnym następcą zestawu 6276. Imperial Guards "dostali" również okręt (6271 – Imperial Flagship), jednak rozmiarami był on zbliżony do wspomnianego wcześniej statku 6274.
Rok 2009 – reaktywacja piratów i żołnierzy (+ lifting)
Oryginalna seria zakończyła się w 1997 roku, jednak po 12 latach Grupa LEGO postanowiła ponownie ją przywrócić do życia i wydać nowe zestawy klocków LEGO®. Oczywiście w nowej odsłonie serii nie mogło zabraknąć żołnierskiej frakcji (na definitywną emeryturę wysłano jednak Wyspiarzy i Konkwistadorów).
Figurki otrzymały odświeżony wygląd – torsy otrzymały nowe nadruki (dodatkowo pojawiły się one również z tyłu), które mocno nawiązywały do pierwowzoru. "Lifting" objął również nakrycia głowy żołnierzy – kształt pozostał niezmienny, jednak pojawiły się na nich złote i czerwone emblematy. Oczywiście po tak długim okresie zmienić się musiały również twarze – były bardziej szczegółowe i różnorodne.
W 2009 roku wydano żołnierski fort (6242), jednak był to model znacznie mniej okazały niż pamiętne zestawy 6276 i 6277.
Natomiast 2010 rok przyniósł prawdziwy zestaw-legendę – Imperial Flagship, czyli ogromny okręt żołnierzy o numerze katalogowym 10210. Do dzisiaj to największy statek całej serii Piraci – mierzy 75 cm długości oraz 60 cm wysokości.
Rok 2015 – ponowne pojawienie się "Blue Coats"
W 2015 roku ponownie wydano kilka zestawów z tej serii. Jeśli chodzi o wygląd, żołnierze powrócili do korzeni (czyli do roku 1989) – tym razem lifting otrzymały niebieskie, klasyczne torsy oraz flaga.
Wydany wówczas fort żołnierzy (70412) ponownie uległ procesowi kompresji, chociaż można było go odrobinę powiększyć dzięki modułowej konstrukcji (za sprawą zestawu 70410).
"Gościnne występy" żołnierzy w innych odsłonach
Warto przy okazji wspomnieć jeszcze o dwóch zestawach w których pojawiły się ciekawe figurki żołnierzy.
Pierwszym była "Ucieczka z Londynu" (2011 rok) z serii Piraci z Karaibów™. Wśród postaci dołączono dwóch żołnierzy króla Jerzego (w niższej i wyższe randze). Podobnie jak inni bohaterowie z tej serii otrzymali oni bardziej "naturalny" kolor skóry; wśród nowych elementów znalazł się biały bas na broń (który jednak nie znalazł się w klasycznej, pirackiej serii w 2015 roku). Oprócz wersji torsu żołnierza znanej z wydanych dwa lata wcześniej zestawów serii Piraci, pojawiła się nowa wersja korpusu (dla oficera).
Drugi zestaw to w zasadzie figurka z podstawką (71001) – pochodzi z serii Minifigurki™ z 2013 roku i przedstawia żołnierza z czasów Napoleona i rewolucji francuskiej. Oprócz charakterystycznej peruki, uwagę zwraca na siebie granatowy tors, który znakomicie nadaje się do zbudowania elitarnego oddziału żołnierzy: