Niebiesko-granatowe logo serwisu noweklocki.pl

Każdy fan klocków LEGO® doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zestawy różnią się między sobą wieloma aspektami, z których rozmiar jest często pierwszą rzeczą przychodzącą na myśl. Jakie wydane dotychczas komplety to prawdziwie olbrzymy?

Okazuje się, że zwłaszcza w ostatnich paru latach pojawiło się w ofercie kilka naprawdę monstrualnych konstrukcji, a zaszczytny tytuł największego zestawu dość często zmieniał właściciela.

TOP 3 największych zestawów LEGO® na świecie

Pudełko zestawu 31203 z serii LEGO® Art – Mapa świata
Aktualnie największy zestaw: 31203 / ©2021 LEGO Group

Przechodząc zatem do konkretów, dotychczas największym zestawem klocków LEGO® na świecie pod względem liczby elementów jest ...mapa świata, czyli zestaw nr 31203. Wydany został w 2021 roku; tak jak każdy z serii LEGO® Art ma formę obrazu składającego się z mnóstwa małych elementów. Po jego złożeniu otrzymujemy mapę Ziemi w ramie o wymiarach 104x65 cm. To jedyny zestaw LEGO®, którego liczba elementów przekracza barierę 10 tysięcy – jest ich dokładnie 11695 (!) – ułożenie z pewnością zajmie dłuższy czas.

Drugie miejsce na liście klockowych olbrzymów dzierży Titanic, czyli model o numerze katalogowym 10294. Przedstawia najsłynniejszy okręt świata, który rozbił się w 1912 roku po zderzeniu z górą lodową. Jego replika z klocków mierzy aż 135 centymetrów długości, a licznik elementów pokazuje 9090. Zestaw pojawił się w sklepach w listopadzie 2021 roku.

Zestaw LEGO® 10294: okręt Titanic
Titanic z klocków /© 2021 LEGO Group

Podium zamyka też niedawno wydany zestaw: rzymskie Koloseum (nr 10276), które miało swoją premierę w 2020 roku. Depcze ono Titanicowi po piętach – składa się 9036 klocków. Podobnie jak w przypadku wspomnianego konkurenta, poziom realizmu jest imponujący, a budowla zachwyca dbałością o detale.

Co łączy wszystkie ogromne zestawy klocków LEGO®?

W parze z rozmiarem idzie również naturalnie cena, która potrafi zwalić z nóg. Chociaż warto podkreślić, iż największy zestaw (mapa świata) jest paradoksalnie dość tani – cena katalogowa to 1099,99 zł. Spowodowane jest to tym, iż większość elementów to malutkie, okrągłe płytki o rozmiarze 1x1. Dla porównania: drugi na liście Titanic w oficjalnym sklepie kosztuje 2799,99 zł.

Zestaw LEGO® nr 10276 - rzymskie Koloseum
Nieśmiertelne Koloseum / © 2020 LEGO Group

Pomijając tę mniej przyjemną kwestię, warto skoncentrować się na innym wspólnym mianowniku – bardzo duże zestawy LEGO® (zawierające kilka tysięcy elementów) są najczęściej dedykowane dorosłym konstruktorom; ich zbudowanie wymaga pewnej dozy cierpliwości, ale satysfakcja z końcowego efektu jest w zasadzie gwarantowana.

Jednocześnie, gotowe modele znakomicie sprawdzą się jako oryginalna ozdoba bądź eksponat, który można umieścić na półce w domu lub biurze. Z pewnością nikt nie przejdzie obojętnie obok koloseum zbudowanego z klocków LEGO® i każdej innej konstrukcji zaprojektowanej z takim rozmachem – a tych na szczęście ostatnimi czasy nie brakuje.