Niebiesko-granatowe logo serwisu noweklocki.pl

Każdy fan klocków LEGO® doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zestawy różnią się między sobą wieloma aspektami, z których rozmiar jest często pierwszą rzeczą przychodzącą na myśl. Jakie wydane dotychczas komplety to prawdziwie olbrzymy?

Spis treści

  1. "Największy" zestaw, czyli jaki?
  2. Zwycięzca: Mapa Świata
  3. Drugie miejsce 2: Wieża Eiffla
  4. Trzecie miejsce 3: Titanic
  5. Czwarte miejsce 4: Koloseum
  6. Piąte miejsce: Sokół Millennium™
  7. Co łączy gigantów z klocków LEGO®?

TOP 5 największych zestawów LEGO® na świecie

Okazuje się, że zwłaszcza w ostatnich kilku latach pojawiło się w ofercie kilka naprawdę monstrualnych konstrukcji, a zaszczytny tytuł największego zestawu klocków LEGO® dość często zmieniał właściciela.

Przechodząc do konkretów: określenie "największy" możemy rozumieć dwojako w zależności od tego czy chcemy wiedzieć jaki zestaw LEGO® ma najwięcej elementów, bądź jaki model LEGO® ma największe wymiary. W tym rankingu jest brana pod uwagę liczba klocków.

Zwycięzca: "Mapa Świata"

Pudełko zestawu 31203 z serii LEGO® Art – Mapa świata
Aktualnie największy zestaw: 31203 / ©2021 LEGO Group

Bezapelacyjnie największym zestawem klocków LEGO® na świecie jest zestaw nr 31203, czyli... mapa świata.

Wydany został w 2021 roku; tak jak każdy komplet z serii LEGO® Art ma formę obrazu składającego się z mnóstwa małych elementów. Po jego złożeniu otrzymujemy mapę Ziemi w ramie o wymiarach 104x65 cm. To jeden z dwóch zestawów LEGO®, którego liczba elementów przekracza barierę 10 tysięcy – ułożenie z pewnością zajmie dłuższy czas.

  • liczba klocków: 11695

Drugie miejsce: Wieża Eiffla

Wieża Eiffla z klocków LEGO® na ławie w pokoju
Wieża Eiffla /© 2022 LEGO Group

Na drugim miejscu wylądowała z kolei najwyższa konstrukcja z klocków LEGO®zestaw nr 10307, czyli Wieża Eiffla.

Grupa LEGO nie po raz pierwszy w swojej historii zdecydowała się na odtworzenie tego słynnego paryskiego zabytku, jednak wersja z 2022 roku zdecydowanie przebija dwie poprzednie. Całość mierzy aż 149 cm wysokości, a podstawa ma wymiar 57x57 cm, zatem do ekspozycji tego modelu jest potrzebna dość duża przestrzeń – nie tylko na wysokość.

  • liczba klocków: 10001

Trzecie miejsce: Titanic

Zestaw LEGO® 10294: okręt Titanic
Titanic z klocków /© 2021 LEGO Group

Podium zamyka Titanic, czyli model o numerze katalogowym 10294. Przedstawia najsłynniejszy okręt świata, który rozbił się w 1912 roku po zderzeniu z górą lodową.

Jego replika z klocków LEGO® mierzy aż 135 centymetrów długości, co sprawia że jest on bezapelacyjnie najdłuższym zestawem w historii, a licznik elementów zatrzymał się w tym przypadku na 9090. Zestaw pojawił się w sklepach w listopadzie 2021 roku.

  • liczba klocków: 9090

Czwarte miejsce: Koloseum

Czwarte miejsce na liście klockowych olbrzymów dzierży rzymskie Koloseum (nr 10276), które miało swoją premierę w 2020 roku. Depcze ono Titanicowi po piętach – składa się 9036 klocków. Podobnie jak w przypadku wspomnianego konkurenta, poziom realizmu jest imponujący, a budowla zachwyca dbałością o detale. Wymiary to 59 x 52 x 27 cm.

  • liczba klocków: 9036

Miejsce piąte: Sokół Millennium™

Warto jeszcze wspomnieć o komplecie 75192 (Sokół Millennium™) – co prawda pod względem liczby części nieco odstaje od wymienionej wyżej czwórki (7541 klocków), mierzy aż 83 cm długości i 60 cm szerokości. To prawdziwa gratka dla miłośników świata Gwiezdnych Wojen™.

Chociaż Grupa LEGO wydaje zestawy z tematyki Star Wars™ od ponad 20 lat, ten z pewnością zasługuje na miano wyjątkowego ze względu na rozmiar budzący respekt w całej galaktyce.

  • liczba klocków: 7541

Co łączy wszystkie ogromne zestawy klocków LEGO®?

W parze z rozmiarem idzie również naturalnie cena, która potrafi zwalić z nóg. Chociaż warto podkreślić, iż największy zestaw (mapa świata) jest paradoksalnie dość tani (a raczej był w momencie premiery) – cena katalogowa wynosiła wówczas 1199,99 zł. Spowodowane jest to tym, iż większość elementów to malutkie, okrągłe płytki o rozmiarze 1x1. Dla porównania: trzeci na liście Titanic (będący ciągle w normalnej sprzedaży) w oficjalnym sklepie kosztuje 2899,99 zł. Z kolei wspomniany statek kosmiczny który wylądował na 5 miejscu, był swego czasu najdroższym zestawem LEGO®.

Zestaw LEGO® nr 10276 - rzymskie Koloseum
Nieśmiertelne Koloseum / © 2020 LEGO Group

Pomijając tę mniej przyjemną kwestię, warto skoncentrować się na innym wspólnym mianowniku – bardzo duże zestawy LEGO® (zawierające kilka tysięcy elementów) są najczęściej dedykowane dorosłym konstruktorom; ich zbudowanie wymaga pewnej dozy cierpliwości, ale satysfakcja z końcowego efektu jest w zasadzie gwarantowana.

Jednocześnie, gotowe modele znakomicie sprawdzą się jako oryginalna ozdoba bądź eksponat, który można umieścić na półce w domu lub biurze. Z pewnością nikt nie przejdzie obojętnie obok koloseum zbudowanego z klocków LEGO® i każdej innej konstrukcji zaprojektowanej z takim rozmachem – a tych na szczęście ostatnimi czasy nie brakuje.