Niebiesko-granatowe logo serwisu noweklocki.pl

Zestawów LEGO® pojawiło się od początku powstania firmy kilkanaście tysięcy. Które z nich okazały się najdroższe w momencie wydania? Przyjrzymy się także ekstremalnie drogim unikatom.

Spis treści

  1. Najdroższe zestawy LEGO® – TOP 3
  2. Miejsce trzecie
  3. Miejsce drugie
  4. Zwycięzca – najdroższy zestaw
  5. Oferty klocków LEGO® za "grube tysiące"
  6. Wartość rynkowa kompletów
  7. Od czego zależy cena danego zestawu?
  8. Dlaczego klocki LEGO® bywają tak drogie?

Najdroższe zestawy klocków LEGO® na świecie

Na początku warto zrobić małe rozróżnienie – szukając najdroższego zestawu LEGO® na świecie bierzemy pod uwagę katalogową cenę zestawu w momencie jego wydania. Pod uwagę nie jest brana inflacja (która jednak także wpływa na wartość zestawu – 1000 złotych w 2000 roku to zdecydowanie więcej niż w 2023).

Przy tym założeniu, top 3 najdroższych zestawów w historii klocków LEGO® prezentuje się następująco:

Miejsce 3: Wieża Eifla

Pudełko zestawu LEGO® nr 10307 - Wieża Eiffla
Ikoniczna wieża z Paryża / ©2022 LEGO Group

Na najniższy stopień podium najdroższych kompletów LEGO trafiła wydana w 2022 Wieża Eiffla. Zestaw o numerze katalogowym 10307 przedstawiający ikoniczną wieżę w Paryżu składa się z 10 001 klocków.

Jego cena w oficjalnym sklepie jest (na razie) wyższa niż w pozostałych i wynosi 2949,99 zł. Najniższa cena na Allegro to 3299 zł.

Miejsce drugie: Titanic

Drugie miejsce przypadło replice słynnego brytyjskiego transatlantyka, składającej się z 9090 elementów LEGO®. Cena katalogowa zestawu 10294 to 3199,99 zł (przed aktualizacją cen było to 400 zł mniej). Aktualnie to drugi największy zestaw klocków LEGO®. Jego cena w sklepie lego.com to 3199,99 zł, natomiast chwilowo najniższa cena na Allegro to obecnie 3699 zł.

Zwycięzca: Sokół Millenium™

Statek kosmiczny – Sokół Millenium™ – zestaw LEGO® nr 75192
"Najszybsza kupa złomu w Galaktyce" / ©2017 LEGO Group

Miano najdroższego zestawu LEGO® na świecie przypadło kompletowi nr 75192 – to Sokół Millenium™, czyli statek kosmiczny z serii Gwiezdne Wojny™. Ma zauważalnie mniejszą liczbę klocków niż dwa powyższe zestawy (liczba elementów to 7541), jednak w kategorii cenowej nie ma sobie równych – kosztuje 3999,99 zł (początkowo było to 500 zł mniej – przed aktualizacją cen katalogowych w 2022 roku). Na Allegro można znaleźć ten komplet za 3194,91 zł.

Szukasz naprawdę drogich zestawów LEGO®? Proszę bardzo...

Nie jest żadną tajemnicą, iż wartość zestawów LEGO® rośnie z biegiem czasu – zwłaszcza jeśli mówimy o unikatowych i nieotwartych kompletach. Z tym zjawiskiem nieodłącznie jest związany temat inwestowania w klocki LEGO®.

W każdym razie fani klocków kosztujących fortunę bez większych problemów znajdą adekwatne oferty sprzedaży różnych zestawów na platformach Allegro lub ebay. Wystarczy wrzucić sortowanie ofert dla hasła "lego" od najwyższej ceny, a pojawią się aukcje kompletów LEGO® kosztujących nawet przeszło 10 tysięcy złotych.

Złote monety LEGO® i brązowa skrzynia
Zestawy za "miliony monet" / ©noweklocki.pl

W tym miejscu koniecznie warto wspomnieć o podstawowym dla fanów klocków LEGO® miejscu, w którym znaleźć można prawdziwie perełki – to międzynarodowa giełda Bricklink (poradnik zakupowy znajdziesz tutaj).

Nie zawsze jednak proponowana cena jest uzasadniona – czasami pojawiają oferty znacznie powyżej racjonalnej wyceny – nawet jeśli jest ona dość problematyczna w przypadku unikatowych kompletów. Rozbieżność wycen świetnie ilustruje przykładowo sytuacja "Zamku" z 1978 roku (kod zestawu 375, stan fabrycznie nowy) – na platformie Bricklink przez ostatnie pół roku sprzedała się jedna sztuka (cena około 6775 zł) – natomiast sprzedawca na ebay zdołał niedawno taki komplet sprzedać za dwukrotność tej sumy (około 13 752 zł). Aktualnie nowych ofert brak.

Ile potrafią kosztować klocki LEGO®? "Sky is the limit"

Wytypowanie najdroższego zestawu na świecie pod względem wartości rynkowej nie jest łatwe, gdyż ich wycena często zależy od konkretnego sprzedającego. W przypadku naprawdę unikatowych, starszych modeli (które są nadal w nowym stanie), często jest tylko jedna oferta sprzedaży na świecie (lub całkowity brak).

Pokusiłbym się jednak o stwierdzenie, iż zdecydowanie najciekawszym zjawiskiem i prawdopodobnie najdroższym rynkowym zestawem jest... figurka! Konkretnie chodzi o specjalną, jubileuszową postać "Pana Złotego" z 2010 roku. Jej wartość rynkowa w momencie pisania tych słów (grudzień 2022) przekracza 20 000 złotych. "Mr Gold" to na tyle ciekawa historia, iż został jej poświęcony osobny wpis.

Od czego zależy cena zestawu LEGO®?

Jeśli rozpatrujemy ceny nowo wydawanych kompletów przez duńskiego producenta, decydujące znaczenie ma naturalnie ilość elementów. Zasada jest prosta: im więcej klocków, tym większa cena.

Bardzo ważny jest również rodzaj wykorzystywanych elementów – świetnym przykładem są tutaj zestawy z serii LEGO® Art. Składają się głównie z ogromnej ilości małych płytek w rozmiarze 1x1 – mimo imponującej liczby elementów, ceny modeli z tej serii są relatywnie niskie (w przybliżeniu to 100 zł/1000 klocków, co w przypadku "normalnych" kompletów jest nierealne).

Jeszcze innych aspekt może stanowić wymagana licencja do produkcji (duża liczba zestawów LEGO® opiera się własności intelektualnej innych podmiotów – np. linie Harry Potter™ czy Stars Wars™), jednak wydaje się że ma to aktualnie niewielkie znaczenie.

I dlaczego niektóre są tak strasznie drogie?

Natomiast kwestia wzrostu wyceny archiwalnych zestawów LEGO® została omówiona bardziej szczegółowo w podlinkowanym wyżej wpisie dotyczącym inwestowania.

W skrócie – istotny jest motyw, data wydania, rozmiar, unikatowość i inne wyróżniające cechy (np. edycja limitowana). Im zestaw jest bardziej wartościowy we wszystkich wymienionych aspektach, tym większa jest jego cena. A cenę (tak jak w większości przypadków) reguluje tu "niewidzialna ręka rynku" i doskonale znane z podstaw ekonomii prawo popytu i podaży.