Niebiesko-granatowe logo serwisu noweklocki.pl

LEGOLAND® to wyjątkowe miejsce, wypełnione różnymi atrakcjami – nie tylko dla fanów klocków LEGO®. Zobacz krótki przegląd słynnych parków rozrywki – sprawdź lokalizacje i zdecyduj czy warto się tam wybrać.

Spis treści

 1. Czym jest LEGOLAND®?
 2. Jakie atrakcje są w LEGOLAND®?
 3. Parki LEGOLAND® w Europie
 4. Pozostałe parki LEGOLAND® na świecie
 5. Park LEGOLAND® w Polsce?

LEGOLAND® – skąd się wziął i co to takiego?

Wraz z rozwojem Grupy LEGO (więcej o historii firmy przeczytasz tutaj) rosło zainteresowanie modelami które można było zbudować z klocków. Na początku lat 60. w fabryce była stworzona wystawa z klocków LEGO® – z biegiem lat liczba odwiedzających stale rosła, co zaowocowało pomysłem Godtfreda Kirka Christiansena aby stworzyć dla gości specjalne miejsce na świeżym powietrzu.

Wejście do parku LEGOLAND® w Billund
Dunśki LEGOLAND® / Hans Christian Fog / CC BY-SA 4.0

Pomysł zmaterializował się w 1968 roku, kiedy to w duńskim Billund powstał pierwszy na świecie park LEGOLAND®. Od połowy lat 90. otwierane są kolejne parki w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Obecnie jest ich 9. Siłą LEGOLAND-u® jest jego uniwersalność – łączy efektowny świat zbudowany z klocków LEGO® (słowo "wystawa" jest olbrzymim niedopowiedzeniem) oraz cechy typowego parku rozrywki z atrakcjami dla młodszych i starszych.

Jakie atrakcje czekają na odwiedzających LEGOLAND®?

Naprawdę trudno wymienić tutaj wszystkie atrakcje jakie można znaleźć w parkach LEGOLAND® (dodatkowo różnią się one w zależności od parku, dlatego najlepiej sprawdzać je na stronie internetowej konkretnego LEGOLANDu® – linki niżej), oto kilka z nich:

 • różne obszary tematyczne nawiązujące do serii LEGO® (archiwalnych – takich jak Western czy Piraci, jak i aktualnych – np. NINJAGO®).
 • Miniland – określany mianem "serca" parku, to miniaturowy świat stworzony z milionów klocków LEGO® – co więcej, dzięki różnym mechanizmom ten klockowy świat naprawdę żyje (a nie jest tylko efektowną wystawą).
 • przejażdżki w najróżniejszych formach – znajdziemy przykładowo spokojną kolejkę dla najmłodszych, spływ po wodzie czółnami, jak i roller-coaster-y – słowem każdy znajdzie coś dla siebie.
 • konkursy/wyzwania angażujące więcej osób – przykładowo może to być wcielenie się w ekipę strażaków, która jedzie ugasić pożar albo zbudowanie z klocków łodzi, która weźmie udział w wyścigu na wodzie.
 • pokazy, kino 4D, nawiedzony dom, karuzela, ściana wspinaczkowa, strefa gier.

Gdzie są parki LEGOLAND® w Europie? Lista

Europa jest miejscem z największą liczbą parków LEGOLAND® – są ich obecnie cztery:

 • Dania (Billund) – najstarszy park, zlokalizowany w duńskim mieście słynącym głównie z klocków LEGO®. Ceny wstępu zaczynają się od 329 koron duńskich (około 200 PLN, przy zakupie biletu online). Wszystkie informacje na temat parku znajdziesz na stronie www.legoland.dk/en/
 • Niemcy (Günzburg) – zlokalizowany w południowych Niemczech. Regularna cena biletu to 58€ (dzieci) lub 64€ (dorośli) – jednak planując podróż wcześniej można skorzystać czasem z promocji. Strona niemieckiego parku LEGOLAND® z racji bliskości naszego kraju posiada polską wersję językową: www.legoland.de/pl/
 • Anglia (Windsor) – park założony w 1996 roku; ceny zaczynają się od 38 funtów (ok. 200 zł, przy wcześniejszym zakupie przez Internet) – standardowa cena wejścia to 66 funtów. Witryna parku: www.legoland.co.uk
 • Włochy (Castelnuovo del Garda) – nie jest to typowy LEGOLAND®: znajduje się na terenie parku rozrywki Gardaland, a wstęp jest możliwy tylko po zakupie biletu łączonego do obu miejsc. "LEGOLAND® Water Park" to park wodny przeznaczony dla rodzin z dziećmi. Strona internetowa: www.gardaland.it/en/explore-gardaland/legoland-water-park/

LEGOLAND® w Stanach Zjednoczonych i Azji

Grupa LEGO od lat zwiększa swoją popularność także poza Europą; naturalną konsekwencją jest powstanie nowych parków LEGOLAND® dla fanów klocków w innych częściach świata:

 • USA: LEGOLAND® Kalifornia (Carlsbad);
 • USA: LEGOLAND® Floryda (Winter Haven);
 • USA: LEGOLAND® Nowy Jork (Goshen);
 • Japonia (Kinjofuto);
 • Malezja (Nusajaya);
 • Dubaj (Jebel Ali South).

Czy w Polsce jest LEGOLAND®?

Niestety w Polsce nie ma zbudowanego parku LEGOLAND® i na razie nic nie wskazuje na to, aby miał powstać w dającej się przewidzieć przyszłości. Najbliższy park LEGOLAND® znajduje się w Niemczech.

Jednak brak słynnego parku nie oznacza, iż nie mamy w naszym kraju ciekawych miejsc związanych z klockami LEGO® – możesz je zobaczyć w tym wpisie.